'Geleneksel konut yapılarının' korunmasının ekolojik dengeye sağladığı katkılar üzerine bir inceleme
Examining ?Historical housing structures' within the confines of protecting ecological balance
- Tez No: 302546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küresel ölçekli çevre ve enerji sorunlarının ulaştığı tehlikeli nokta bu sorunların çözülebilmesi için, ekolojik sistem dengelerini korumaya yönelik sürdürülebilir bakış açıları geliştirilmesini gerekli kılmıştır. İnsana ve çevreye saygılı, doğal kaynaklara zarar vermeyen, iklimle uyumlu, konfor koşullarının oluşturulmasında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak daha az enerji harcayan, geri dönüşümlü malzeme kullanımına öncelik tanıyan, yapısal ve evsel atık oranı azaltılmış ekolojik binaların tasarımı ve inşası önem kazanmıştır.Bu çalışmada; kültür mirasımızın en önemli ürünlerinden olan geleneksel konutlar ve oluşturdukları doku ?çevreye duyarlı tasarım? bağlamında incelenerek, kültür mirası olarak taşıdıkları nitelikler yanında dünyanın doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğine sağladıkları katkılar açısından da incelenmiştir.Geleneksel yapım teknikleri ve geleneksel malzeme ile üretilen konutlar sürdürülebilirlik ölçütleri ile incelenerek, toksik gaz ve sera gazı salınımı araştırılması ve karşılaştırılması, geleneksel yapı tasarımlarındaki doluluk boşluk oranları, yaşam geleneği, buna uygun yaşam alanı büyüklükleri, hayat standartları gibi veriler deneysel araştırmalarla desteklenerek, geleneksel yapım sistemi ve malzeme kullanımı ile inşa edilen konut yapılarının korunmasının ekolojik dengeye katkılarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global scale environmental and energy problems reached a dangerous point. For the reduction of these problems, the ecological balance of the system made it necessary to protect the sustainable development perspectives. Accordingly, respecting humanity and environment, complementing to natural resources, climate-compatible and creating of comfort conditions by using renewable energy resources, giving priority to the use of recycled material as well as ecological constructions that has a reduced rate of structural and household waste has gained high importance.In this study, ecology, sustainability and ecological processes of historical explanation of these concepts with the concept of architecture, ecological design criteria are discussed. This context-sensitive design of buildings and historical environmental conditions were investigated by evaluating the contributions of this architecture, sustainable building units.It was intended to reach a conclusion in the context of the residential buildings by supporting it with the following experimental research; facilitating from the newly designed and used energy performance tests and application samples, comparison of constructed using traditional masonry material, the heat, and vapor transfer, comparison of recycled rates with the reinforced concrete construction, and comparison of cement-based material and earth-based materials (plaster, filler, wall, etc?) comparison of stone masonry and concrete materials to investigate the material and the comparison between the toxic gas and greenhouse gas emissions, the space occupancy rates in the past building designs, standards of living, accordingly, the size of living space, living standards and conditions as the experimental comparison of current conditions.