Research of inverter switching devices in series arrangement
İnverterlerde seri bağlı anahtarlama elemanları kullanımı
  1. Tez No: 302597
  2. Yazar: BEKİR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde, güç elektroniği dönüştürücüleri geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu güç elektroniği dönüştürücülerinden biri olan DC ? AC dönüştürücüler (inverterler) ayrıca çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.İnverterlerde seri bağlı anahtarlama elemanlarının kullanımı; düşük maliyet ve daha iyi anahtarlama karakteristiği gibi bir takım avantajlar sağlayan önemli bir konu olarak görülmektedir.Bu tez çalışmasında, inverter devrelerinde seri bağlı anahtarlama elemanlarının kullanımı incelenmiştir. Dolayısıyla, yarım köprü inverter devreleri (sırasıyla, seri bağlı 2 MOSFET ve seri bağlı 3 MOSFET kullanılarak kurulmuş) simüle edilmiştir. Ardından her kolda seri bağlı 2 MOSFET ile yarım köprü inverter devresi kurulmuş ve laboratuvarda test edilmiştir. Bütün simülasyon ve laboratuvar çalışmalarında ana anahtarlama elemanı olarak; IRFS4410 (100V) model numaralı MOSFETler kullanılmıştır.Özet olarak; MOSFETlerin, bağdaşabilirlik, uyumluluk ve güç paylaşımı kabiliyetleri test edilmiş ve başarılı bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, power electronic converters have an extensive area of usage. As the one of these power electronic converters, DC ? AC converters (also known as inverters) are also used for a wide variety of applications.Using serially connected switching devices for inverter circuits is an important issue and provides several advantages such as low - cost and better switching characteristics.In this paper, availability of using switching devices in series for inverter circuits is examined. Consequently, half - bridge inverter circuits (2 MOSFETs in series and 3 MOSFETs in series) are simulated. Then half ? bridge inverter circuit with 2 MOSFETs in series is built and tested in laboratory. For all simulations and laboratory works; IRFS4410 (100V) model numbered MOSFETs are used as main switching devices. In brief; compatibleness, adaptability and power sharing capability of MOSFETs are tested and test results bring to a successful conclusion.