Tabanyolu tahkimatı olarak geçme (TH) bağ uygulamaları ve performans değerlendirmeleri
Investigation on the working performances of yielding steel arches in gateroads of underground coal mines
  1. Tez No: 302631
  2. Yazar: İLYAS DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yeraltı kömür madenlerinde kullanılan tahkimat sistemleri güvenli ve ekonomik kömür üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle, kullanılan tahkimat sistemri tasarlanırken destek sistemlerinin fonksiyonu ve kaya tabakalarının özellikleri dikkate alınması gerekir.Bu tez çalışmasında, Toussaint-Heintzmann (TH) bağların yeraltı ve laboratuvar şartlarında performansları araştırılmış ve TTK Kozlu Müessesinde tabanyollarında birincil tahkimat sistemi olarak kullanılan rijit bağlar üzerinde gözlem ve ölçüm yapılmıştır.İlk kısımda, yeraltı madenlerinde kullanılan çeşitli tahkimat sistemleri (ağaç ve çelik bağlar, kaya saplamaları, püskürtme beton, beton vb.) hakkında literatürdeki genel bilgiler verilmiştir. Devamında TH bağların özelliklerine değinilmiştir.İkinci kısımda, üçüncü ve dördüncü bölümlerde, TH bağların eksenel yükler altında çalışma performanslarını belirlemek için bir dizi laboratuvar testlerine tabi tutulmuştur. İki farklı tipte kilitlenme sistemleri belirli tork değerleri altında çalışma performansları değerlendirilerek önemli çıkarımlar yapılmıştır.Dördüncü bölümde ise TH bağların yeraltı şartlarında çalışma performansı izlenmek amacıyla yeraltı şartlarında gözlemler yapılmıştır. Galerilerde kullanılan TH ve rijit bağ sistemleri üzerine etki eden yüklere bağlı olarak davranışı tespit edilmiş ve karşılaştırılmıştır.Final bölümünde ise yapılan araştırmalar ile ilgili genel sonuçlar verilmiş, şu anki ve bundan sonraki çalışmalar için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Support systems used in underground coal mines are very important in terms of succession of safe and economic coal production. Therefore, selection of support systems according to their function and in-situ characteristics of the rock strata characteristics should be taken into account when designing underground structures.In this thesis, underground and laboratory performances of Toussaint-Heintzmann (TH) yielding steel arches have been investigated. Site observations and measurements were made at Kozlu Coal Mine gate roads in which rigid steel arches are used to support gate roads extensively as a primary roadway support.In the first chapter, a general literature review is given regarding various support types (i.e. wooden and steel supports, rockbolts, shotcrete, concrete etc.) used in underground mines while a special emphasis has been given to the TH arches and their employment in coal mines.In the second, third and fourth chapters of the thesis, a number of laboratory tests have been carried out to investigate working performances of TH arches under axial loads, two different types of clamping mechanisms (plain and indented) and specified torque values have been employed for performance tests and results from the tests and were given and some important issues have been discussed, respectively.In the fifth chapter, underground studies have been carried out to obtain underground working performances of TH arches. Comparison of rigid steel arches and TH support systems used in development headings has also been made in terms of support behaviour and effectiveness.In the final chapter, general results from the investigation were presented and recommendations for future studies were given.