Standart model ötesi fiziğin araştırılmasında nötrino etkileşmeleri
Investigation of the physics beyond the standard model via neutrino interactions
- Tez No: 302632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Standart Model ötesi fiziğin araştırılmasında önemli bir yeri olan efektif lagranjiyen yöntemi kullanılarak çeşitli nötrino etkileşme süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın ilk kısmında nötrinonun elektromanyetik özelliklerinin anlaşılması açısından önemli olan ve etkileşme köşeleri, LHC'de ve süreçleri yardımıyla incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise orta enerjili bir beta demeti deneyinde lepton çeşnisinin bozulması, elektron nötrinolarının protondan ve nötrondan derin inelastik ve yarı elastik saçılmaları aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various neutrino interaction processes are examined via effective lagrangian method which constitutes an eligible way in probing new physics beyond the Standard Model. In the first part of the thesis, the couplings and which are important for understanding the electromagnetic properties of the neutrinos, are analyzed through the processes and at the LHC . In the second part of the thesis, lepton flavor violation is investigated in a medium energy setup of a beta beam experiment through deep inelastic and quasi elastic scattering of electron neutrinos from the proton and neutron.