Study of neutrino magnetic moment using the LHC neutrinos
LHC nötrinoları kullanılarak nötrino manyetik momenti üzerine çalışmalar
- Tez No: 1011115
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Nötrinoların elektromanyetik özellikleri, Standart Model ötesi fiziğin araştırılması için önemli bir araçtır. Özellikle, sıfır değerinden farklı bir tau nötrino manyetik momenti, düşük geri tepme enerjilerinde nötrino–elektron elastik saçılmasını artırarak yalnızca zayıf etkileşmeden beklenenden karakteristik bir sapma oluşturur.Bu araştırma, SND@LHC dedektörü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. SND@LHC, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda üretilen yüksek enerjili nötrinoları daha önce keşfedilmemiş bir kinematik bölgede incelemek üzere tasarlanmış kompakt ve bağımsız bir deneydir. Dedektör, kalorimetre ve muon sistemi ile aşağı doğru takip edilen, emülsiyon ve elektronik takip cihazlarıyla iç içe geçmiş , 800 kg hedef kütleli tungsten levhalarına dayanan bir hibrit sistemden oluşur. Analiz, 300 fb^−1 entegre ışıma şiddetine karşılık gelen tüm SND@LHC veri kümesini kullanmaktadır. Tüm seçim kriterleri uygulandıktan sonra herhangi bir aday olay gözlenmemiştir ve beklenen Standart Model arka planı sıfır olay ile uyumludur. Bu nedenle tau nötrino manyetik momenti için 90% güven düzeyinde bir üst sınır elde edilmiştir. Hem sıkçı hem de Bayesçi yaklaşımlar μντ < 3.68 × 10^−6 μB sonucunu vermektedir. Ayrıca SND@HL-LHC konfigürasyonu için yapılan duyarlılık projeksiyonu, 3 ab^−1 entegre ışıma şiddeti varsayımı altında, yüksek ışınım döneminde önemli ölçüde artacak nötrino akısının μντ üzerinde çok daha güçlü kısıtlar elde edilmesine olanak sağlayacağını göstermektedir. Arka planın ihmal edilebilir olduğu ve herhangi bir fazla olay gözlenmediği varsayımı altında, elde edilen duyarlılık projeksiyonu DONUT deneyi tarafından rapor edilen mevcut sınırı aşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic properties of neutrinos provide a sensitive probe of physics beyond the Standard Model. In particular, a non-zero tau-neutrino magnetic moment would enhance neutrino–electron elastic scattering at low recoil energies, producing a characteristic deviation from the purely weak interaction prediction. This search is performed with the SND@LHC detector, a compact and stand-alone experiment designed to study high-energy neutrinos produced at the Large Hadron Collider in a previously unexplored kinematic region. The detector, based on an 800 kg tungsten target interleaved with emulsion and electronic tracking layers and followed by a calorimeter and muon system, enables efficient flavor identification. The analysis uses the full SND@LHC data set corresponding to an integrated luminosity 300 fb^−1. No candidate events are observed after the full selection, and the expected Standard Model background is consistent with zero event. A 90% confidence level upper limit on the tau-neutrino magnetic moment is therefore derived. Both frequentist and Bayesian approaches yield μντ < 3.68 × 10^−6 μB . A sensitivity projection for the SND@HL-LHC configuration, assuming an integrated luminosity of 3 ab^−1 indicates that the significantly increased neutrino flux in the high-luminosity era will allow substantially stronger constraints on μντ . Under the assumption of negligible background and no observed excess, the projected sensitivity surpasses the existing limit reported by the DONUT experiment.