Bir manifold ile odak kümesi arasındaki bazı ilişkiler
Some relations between a manifold and its focal set
- Tez No: 302636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
, boyutlu, sınırı olmayan bir düzgün manifold olmak üzere, manifoldunun boyutlu bir Öklid uzayına gömülmüşü ile onun odak kümesi arasında çeşitli ilişkilerin olduğu bilinmektedir. Bu tezde bu ilişkiler üzerine çalışılmıştır. Özellikle, boyutlu kompakt, sınırı olmayan bir düzgün manifold boyutlu Öklid uzayına gömüldüğünde sınırlı bir bölgeyi sınırlamaktadır. Bu durumda, gömülen bu boyutlu manifoldun sınırladığı sınırlı bölge ile odak kümesinin kesişip kesişmediği üzerine bilinen bazı sonuçlar çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Let be an dimensional smooth manifold without boundary. If is embedded in some dimensional Euclidean space, then it is known that there are some relations between the embedded manifold and its focal set. In this thesis, we study these relations. In particular, for a given embedding of an dimensional compact, smooth manifold without boundary into dimensional Euclidean space, the embedded manifold bounds a bounded region. Then we study on some known results whether this bounded region intersects the focal set of the embedded manifold.