A1 ve A2 grubu yapısal düzensizliklerin betonarme yapıların deprem performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of a1 and a2 group of structural irregularities to earthquake performance of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 302639
  2. Yazar: MURAT DEMİRKÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ ALEKPEROĞLU ŞİRİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezin amacı A1 ve A2 yapısal düzensizliklerinin betonarme yapıların deprem performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Birinci ve ikinci bölümde, A1 türü (burulma düzensizliği) ve A2 türü (döşeme süreksizliği) düzensizlikler hakkında yapılan literatür çalışmaları detaylı olarak açıklandı. 3. bölümde betonarme yapıların deprem performansı kavramı ve bu konuda kullanılan metodlar hakkında bilgi verildi. Bunlara ek olarak Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (D.B.Y.B.H.Y-2007)'te ifade edilen betonarme yapıların performans değerlendirmesi açıklanmıştır. 4.bölümde A1 ve A2 türü yapısal düzensizliklerin yapıların deprem performansı üzerindeki etkisini araştırmak için tasarlanan 12 farklı yapı modelinin kullanımı sayısal ile uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalarda bu modellerin STA4 CAD V13.1 paket programı ile doğrusal olmayan analizleri (statik itme) yapılmıştır. Analiz sonuçları D.B.Y.B.H.Y-2007' de belirtilen Hemen Kullanım, Can Güvenliği ve Göçme düzeyi performans kriterleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Tasarlanan modellerin statik itme analizi sonuçlarına göre A1 burulma düzensizliği ile A2 döşemesüreksizliği düzensizliğinin tasarlanan modellerin deprem performansını önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. Ayrıca sözkonusu düzensizliklerin miktarı, binada bulunduğu konum ve düzensizliklerin bir arada olup olmadığı tasarlanan yapı modellerinin deprem performansının miktarını da etkilemektedir. Sonuç olarak; betonarme yapıların taşıyıcı sisteminin tasarımında D.BY.B.H.Y-2007 deprem yönetmeliği kurallarına uyulmalıdır. Böylece A1 ve A2 grubu yapısal düzensizliklerin oluşması önlenir. Eğer bu mümkün değilse bazı ek önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate effects of A1 and A2 group of structural irregularities on the earthquake performance of the reinforced concrete structures. In the first and second section, literature studies made about A1 group (torsion irregularity) and A2 group (floor discontinuity irregularity) are explained in detail. In the the third section, information about earthquake performance concept of reinforced concrete structures and methods used in this topic was given. As addition to these, the performance evaluation of reinforced concrete structures expressed in the new Turkish Earthquake Code (TEC-2007) was explained. In fourth section, for investigation effects of A1 and A2 groups of structural irregularities on the earthquake performance of the reinforced concrete structures, numerical applications was made by using 12 different the structure model designed. İn these applications, Nonlineer analyse of these models was made by the STA4 CAD V13.1 software. The results of analyses are evaluated regarding performance criteries which is described in the new Turkish Earthquake Code (TEC-2007)?de as Immediate Occupancy, Life Safety and Collapse Prevention. The results show that both A1 torsion irregularity and A2 floor discontinuity irregularity significantly decreases earthquake performance of the reinforced concrete structures .Factors such that the amount of irregularities, position of it on the structure, being single or multiple of ırregularity is basic parameters that affect earthquake performance of the reinforced concrete structures. As a result; in the design of the carrier system of reinforced concrete structures, the Turkish Earthquake Code (TEC-2007) regulations should be confirmed. Thus, formation of A1 and A2 groups of structural irregularities is prevented. If this is not possible, some additional measures should be taken.