Bir Türk populasyonunda Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı ile toll benzeri reseptör 10 gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between Crimean Congo haemorrhagic fever and toll like receptor 10 gene polymorphism in a Turkish population
- Tez No: 302650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoistatistik, Biyoloji, Science and Technology, Biostatistics, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) kene üzerinde taşınan bir Nairovirüs olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsünün neden olduğu ve aniden başlayan yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, sırt ve karın ağrısıyla karakterize bir hastalıktır. Toll benzeri reseptörler (TLR) sonradan kazanılan ve doğuştan gelen bağışıklıkta önemli rol oynayan bağışıklık hücrelerinin tip1 transmebran proteinleridir. Bu çalışmada ilk defa bir Türk populasyonunda PZR (polimeraz zincir reaksiyonu)-RFLP (restiriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi) yöntemi kullanılarak TLR 10 gen polimorfizmi ve KKKA arasındaki ilişki araştırılmıştır.TLR10 2322 A/G polimorfizmi için A alel frekansı kontrol grubunda %71,4 ve hasta grubunda %77,2 dir. KKKA hasta ve kontrol bireyler arasında alel frekansı dağılımlarında istatistiksel olarak bir farklılık yoktur (p=0.153). TLR10 720 A/C polimorfizminde ise A aleli hasta grubunda %64.2 ve kontrol grubunda %52.3'dür. KKKA hastalarında TLR10 720 A/C polimorfizminde alel A frekansı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli olduğu belirlendi (p=0.010). KKKA hasta ve kontrol arasında AA genotipi ile CC ve AC+CC genotipleri frekansları karşılaştırıldığında istatistiksel önemli olduğu belirlendi (CC için p= 0,006, AC+CC için p= 0,048). TLR10 992 T/A polimorfizmi için hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Crimean?Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a tick-borne disease caused by the arbovirus Crimean?Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV) and characterized by a sudden onset of high fever, severe headache, dizziness, back, and abdominal pains. Toll-like receptors (TLRs) are type1 transmembrane proteins of immune cells that play a critical role in innate and adaptive immunity. The present study first time aims to investigate the relation between TLR 10 gene polymorphisms and CCHF by using PCR (polymerase chain reaction)-RFLP (restriction fragment length polymorphism) assay in a Turkish population.The 2322 A/G polymorphism, A allele frequency was 77.2 % in CCHF patients and 71.4 % in healthy controls. There was not a significant difference in 2322 A/G genotype distribution between CCHF patients and control populations (p = 0.153). The 720 A/C polymorphism, A allele frequency was 64.2 % in CCHF patients and 52.3 % in healthy controls. A allele frequency in TLR10 720 A/C polymorphism of CCHF patients than the control group was determined to be statistically significant (p = 0,010). Comparison of AA genotype with CC and AC plus CC genotypes frequencies revealed that the difference between CCHF patients and controls was statistically significant (p = 0,006 for CC, p = 0,048 for AC + CC). TLR10 for 992 T/A polymorphism was found statistically significant relationships between patient and control groups.