GaAs/GaAlAs heteroyapılarının x?ışını kırınım yöntemi ile yapısal karakterizasyonu
Structural characterization of GaAs/GaAlAs heterostructures by x?ray diffraction method
  1. Tez No: 302649
  2. Yazar: HABİBE SAYRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Moleküler Demet Epitaksi (MBE) ile büyütülen GaAs/GaAlAs heteroyapısı x?ışınları kırınım yöntemi ile incelenecektir. Bu heteroyapıyı oluşturan yapılarda örgü uyumu her ne kadar iyi ise de yapının kalitesi cihaz performansını doğrudan etkilediği için bu yapıda büyütmenin istenilen şekilde olup olmadığı, tabaka kalınlıkları, alaşım oranı ve örgü uyumu gibi nicelikler belirlenecektir. Bu kapsamda elde edilen bilgiler simülasyon programı ile yorumlanacak ve böylelikle bu yapının yapısal karakterizasyonu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, GaAs/GaAlAs heterostructure by grown Molecular Beam Epitaxy (MBE) will investigate by x?ray difrraction method. Eventhough lattice coherence suitable in these structures which bring into being this heterostructure, as device performance depends on directly quality of the structure. Structural properties such as layer thickness, alloy rate and lattice coherence in this heterostructure will be determinated. The obtained information in this study will be commented by simulation programme and so structural characterization of this structure will be done.