Kronik böbrek yetmezliği hastalarında kırılganlığın nütrisyonel parametrelerle ilişkisi
The relationship between frailty and nutritional parameters in chronic kidney disease patients
- Tez No: 447178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ELSÜRER AFŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalarında (KBH) kırılganlık bir çok çalışmada değerlendirilmiştir. Fakat kırılganlığa etki eden malnütrisyon durumları üzerinde yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma kırılganlık ile nütrisyonel parametreler arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmaya 50 yaş üzerindeki KBH olan 100 hasta alındı. Kırılganlık, Türkiye'de geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış Edmonton Kırılganlık Skalası (EKS) ve pek çok hasta popülasyonunda yüksek geçerlilik ve güvenirliliği olan ve Türk popülasyonunda da daha önce kullanılmış olan Fried's Kırılganlık Skalası (FKS) ile değerlendirildi. Hastaların rutin poliklinik muayeneleri sırasında antropometrik ölçümleri (boy, kilo, orta kol kas çevresi, baldır çevresi, kaliper ile deri kıvrım kalınlıkları) alındı. Ayrıca, dinapeni için dinamometre ile el kavrama gücü ölçümü yapıldı. Hastaların beslenme durumları, rutin laboratuar testlerinden elde edilen parametrelerin yanı sıra (serum albümin, kolesterol vb.), Türkiye'de geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanan Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MND) testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 100 hastanın 41'i kadın, 59'u erkek idi. Yaş ortalamaları 65,3±9,3 idi. Mini Nütrisyonel Değerlendirme 'ye göre malnütrisyon görülen hasta sayısı 22, malnütrisyon riskli hasta sayısı 63 saptandı. Edmonton kırılganlık skalasına göre hastaların 4'ü (%4) kırılgan değil, 11'i (%11) görünüşte incinebilir, 25'i (%25) hafif kırılgan, 21'i (%21) orta kırılgan ,39'u (%39) şiddetli kırılgan idi. Fried's kırılganlık skalasına göre hastaların 6'sı (%6) kırılgan değil, 30'u (%30) prekırılgan, 64'ü (%64) kırılgan idi. Edmonton kırılganlık skalasına göre hastalar gruplandırıldıktan sonra hastaların laboratuar parametreleri ve antropometrik ölçümleri karşılaştırıldı. Tüm grupta serum albümin (p:0,003), total kolesterol (p:0,019), LDL (p:0,025), demir (p:0,008) ve biceps DKK (p:0,08), triceps DKK (p:0.047), kas gücü (p:
Özet (Çeviri)
Purpose: A lot of studies have been conducted to our way to evaluate frailty in patients with chronic kidney disease (CKD), but there aren't enough studies on the effects of malnutrition on frailty. This study aims to reveal the relationship between frailty and nutritional parameters. Method: This study has been conducted on 100 patients with CKD over 50 years in a cross-section of way. frailty is determined with the Edmonton frailty scale, which is proved validity and reliability in Turkey and with the Fried's frailty scale, which has a high validity and reliability in large patient populations and which has been used on populations of Turkish patients. During the routine examination of the patients in the clinic, anthropometric measurements (height, weight, mid-arm muscle circumference, calf circumference) were taken from the patients. Besides, hand-grasp measurement was conducted for dinapeny with dynometer. Nutritional conditions of the patients as well as the parameters obtained from routine laboratory tests (serum albumin, cholesterol, etc.) were assessed with the Mini Nutritional Assessment (MNA), whose reliability and validity are proven in Turkey. Findings: Of 100 patients participating in the study, 41 were female and 59 were male. The average age was 65,3±9,3 . According to the MNA, the number of the patients on whom malnutrition was observed was 22, and the number of the patients at risk from malnutrition was 63. According to the Edmonton frailty scale, 4 of the patients (4%) weren't frail, 11 (11%) seemed frail, 25 (25%) were slightly frail, 21 (21%) were moderately frail, 39 (39%) were highly frail. According to the Fried's frailty scale, six of the patients (6%) were not frail, 30 (30%) were prefrail and 64 (64%) were frail. The laboratory parameters and anthropometric measurements of the patients were compared after the patients were grouped according to the Edmonton frailty scale. Serum albumin (p:0,003), total cholesterol(p:0,019), LDL(p:0,025), iron (p:0,008) and biceps DKK (p:0,08), triceps DKK (p:0.047), muscular strength (p: