Kistik fibrozlu hastaların solunum yollarında mantar sıklığının belirlenmesi ve izole edilen mantarların tanımlanması
Determination of the frequency of fungi in the respiratory tract of cystic fibrosis patients and identification of isolated fungi
- Tez No: 302676
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kistik fibrozlu (kf) hastaların solunum yollarından başta Candida spp, Aspergillus spp, Scedosporium apiospermum ve Exophiala dermatitidis olmak üzere, artan oranda mantarların izole edildiği bildirilmektedir. Bu mikroorganizmalar burada gelişerek iltihabi reaksiyona katkıda bulunur ve ilerleyici olarak akciğer fonksiyonunun bozulmasına yol açabilir. Bu çalışmada, kf'lu hastaların solunum yollarında mantar sıklığının belirlenmesi ve izole edilen mantarların tanımlanması amaçlanmıştır.Bu amaçla 48 kf'lu hastadan toplam 184 solunum yolu örneği incelenmiştir. Örnekler kf tanısı için rutinde kullanılan bakteriyolojik besiyerlerine ek olarak bu hasta grubu için önerilen Medium B'ye ekilmiştir. Balgam örnekleri kantitatif olarak işlenmiştir. Aynı örnekte yer alabilecek farklı maya türlerinin belirlenmesi ve C.albicans/C.dubliniensis ayrımının yapılabilinmesi için, ek olarak CHROMagar Candida kullanılmıştır. Bu iki türün ayrımında ek fenotipik testler de yapılmıştır. C.albicans ve C.dubliniensis dışındaki Candida suşları API ID 32 C ile tanımlamıştır. İzole edilen küfler makroskobik ve mikroskobik özellikler esas alınarak tanımlanmıştır.Gelen 184 örneğin 75'inde (% 40,7) mantar üremesi görülmüştür. En sık izole edilen maya C.albicans (hastaların % 62,5'inden, örneklerin % 30,4'ünden) olmuştur. Hastaların % 10,4'ünden C.dubliniensis izole edilmiştir. En sık birlikte izole edilen Candida türlerinin C.albicans ve C.parapsilosis (hastaların % 8,3'ünden, örneklerin ise % 5,92'undan) olduğu belirlenmiştir. En sık izole edilen küf mantarları A.fumigatus (hastaların % 10,4'ünden, örneklerin % 6,5'inden) olduğu belirlenmiştir. Örneklerin hiçbirinden Scedosporium ya da Exophilia cinsinden mantarlar izole edilmemiştir. Yaş, cinsiyet, kortikosteroid ve tobramisin kullanımı ile maya üremesi ve küf üremesi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. C.albicans ve A.fumigatus izolasyonları ile P.aeruginosa, S.maltophila veya S.aureus izolasyonları arasında ve C.albicans ile H.influenzae izolasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
An increased isolation rate of fungi mainly Candida spp, Aspergillus spp, Scedosporium apiospermum and Exophilia dermatitidis, from the respiratory tract of patients with cystic fibrosis (cf) has been reported. The development of these organisms may contribute to the inflammatory reaction which progressively leads to the deterioration of lung function. The aim of this study was to determine the frequency of fungi in the respiratory tract of cf patients and to identify the isolated fungi.For this aim we investigated a total of 184 samples from 48 cf patients. In addition to the routine used bacteriological media in the diagnosis of cf, samples were inoculated on, Medium B, which is recommended for this patient group. Sputum samples were processed quantitatively. In addition, CHROMagar Candida medium was used for the determination of different yeasts species in the same sample and for the differentiation of C.albicans and C.dubliniensis. For the identification of these two species additional phenotypic tests were also performed. Candida strains other than C.albicans and C.dubliniensis were identified by the carbohydrate assimilation test ID 32 C. The isolated molds were defined according to macroscopic and microscopic features.Fungal growth was detected in 75 samples (%40,7) out of 184. The most frequently isolated yeast was C.albicans (62,5 % of patients, 30,4 % of samples). C.dubliniensis was detected in % 10,4 of the patients. The most frequently Candida species isolated together were C.albicans and C.parapsilosis (8,3 % of patients, 5,92 % of samples). The most frequently isolated mould was A.fumigatus (10,4 % of patients, 6,5 % of samples). Scedosporium spp or Exophilia spp were not isolated from any of the specimens. No statictically significant difference was detected between age, sex, corticosteroid, tobramycin use and growth of yeasts and moulds. No significant correlation was found between the isolation of C.albicans, A.fumigatus and P.aeruginosa, S.maltophila or S.aureus; and the isolation of C.albicans and H.influenzae.