Hemiparezili çocuklarda kısıtlayıcı- zorunlu hareket tedavisi ile nörogelişimsel tedavinin üst ekstremite kullanımı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of constraint-induced movement therapy and neurodevelopmental therapy on using upper extremity in children with hemiparesis
  1. Tez No: 302677
  2. Yazar: GÖNÜL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
SP'li hastaların üçte biri hemiparezi tipidir. Çocukların etkilenen kollarını kullanamaması oyun oynamalarını, okul becerilerini ve kendine bakım aktivitelerini etkiler. Çalışmanın amacı, Kısıtlayıcı-Zorunlu Hareket Tedavisi (KZHT) ile aynı yoğunlukta uygulanan Nörogelişimsel Tedavi-Bobath (NGT-B) yaklaşımının hemiparezili çocukların kol kullanımına olan etkilerini karşılaştırmalı olarak araştırmakdıÇalışmaya İstanbul Üniversitesi, İ.T.F. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Çocuk Nörojisi Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve hemiparezi tanısı alan 4-12 yaş arası 30 olgu dahil edildi. Çocuklar, randomize olarak 15'er kişilik iki gruba ayrıldı. Bir gruba KZHT ve diğer gruba NGT-B tedavi uygulandı. Her iki gruptaki olgular haftada 3 kez günaşırı günlerde 3 hafta toplam 9 gün hastaneye geldi. Hastanede yoğun olarak aynı fizyoterapist tarafından günde 2 saat olmak üzere çalışma boyunca toplam 18 saat tedavi aldılar. KZHT grubundaki çocuklar bu çalışmalara ek olarak günde 6 saat sağlam ekstremitelerini kısıtlayan atel kullandılar.Çalışmada olgulara, Üst Ekstremitenin Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT), Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ve Pediyatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ) uygulandı. Bu testler çalışma sonrasında, çalışmanın bitiminden 2 ay ve 6 ay sonra tekrarlandı. Her hasta 7 ay takip edildi. Ayrıca anne babaların çocuklarının el kullanımını değerlendirmek için kullanılan Bakıcı Fonksiyonel Kullanım Anketi'nin (BFKA) Türkçe adaptasyon çalışması çalışmamız dahilinde tamamlandı ve kullanıldı.Çalışmanın sonunda KZHT ve NGT-B gruplarında yaklaşımlarının etkilenen üst ekstremitenin ?kullanım kalitesi?, ?kullanım hızı? ?günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık? ve ?günlük aktiviteler içinde kullanım sıklığı? alanlarında anlamlı iyileşme elde edilmiştir (p0,05).Çalışmamızda yoğun yapılan KZHT ve NGT-B tedavilerinin her ikisinin de üst ekstremite gelişimine yararlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
One-third patients with CP is hemiparetic type. Not being able to use of involved arm by children effects their playing, school skills and self care activities. The aim of the study is investigating the effects of Constraint-Induced Movement Therapy (CIMT) and Neurodevelopmental Therapy-Bobath (NDT-B) applied by same intensity on arm usage in children with hemiparesis comparatively.30 Cases between ages 4-12 who apply to Istanbul University, MFI, Child Health and Diseases Department, Child Neurology Discipline and diagnosed with Hemiparesis were involved. Children randomly assigned to two groups including 15 in each group. CIMT to one and NDT-B to the other group were applied. Cases in both groups entered to the clinic by 3 alternate days in a week for 3 weeks totally 9 days. They were applied an intensive therapy for 2 hours in a day totally 18 hours by the same physiotherapist in hospital. The children in CIMT group used a restrictive splint for 6 hours in a day additional to their therapy.Upper Extremity Skill Quality Test (QUEST), Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) and Pediatric Functional Independency Measure (WeeFIM) were applied to the cases in the study. These tests were repeated after study, 2 months and 6 months later then termination. Each patient were followed for 7 months. Additionally, adaptation study of ?Caregiver Functional Use Survey? (CFUS) which is used to evaluate childrens? hand usage by parents was completed in the current study.There were significant improvements in ?quality of use?, ?speed of use?, ?independency at activities of daily living? and ?usage frequency in daily activities? in both groups at the end of the study (p0,05).It was concluded that intensively applied CIMT and NDT-B both were useful for upper extremity development.