Kistik fibrozlu hastaların solunum yolu örneklerinde staphylococcus aureus küçük koloni varyantlarının ve metisiline dirençli staphylococcus aureus suşlarının araştırılması
The research of staphylococcus aureus small colony variants and methicilin resistant staphylococcus aureus isolated from cystic fibrosis patients' respiratory tract samples
- Tez No: 369993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NAZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kistik fibroz (KF), dünya genelinde beyaz ırkın en sık görülen ilerleyici ve öldürücü kalıtsal hastalıklarından bir tanesi olarak bilinmektedir. KF'de en sık tutulan organ akciğer olup solunum yolu infeksiyonları, KF olgularında morbidite ve mortaliteden en sık sorumlu olan klinik durum olarak kabul edilmektedir. KF'de solunum yollarında kolonizasyona ve infeksiyona en sık yol açan mikroorganizmaların başında Staphylococcus aureus gelmektedir. Son yıllarda; metisiline dirençli S. aureus (MRSA) suşları ile kolonizasyon ve infeksiyon oranı tüm topluluklarda arttığı gibi KF popülasyonunda da artış göstermektedir. S. aureus KKV, mikrobiyolojik besiyerlerinde yavaş ürerler ve tipik S. aureus morfolojisi göstermemelerininyanı sıra, normal S. aureus suşlarına göre antibiyotiklere daha yüksek oranlarda direnç gösterirler. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nde takibi yapılan KF tanılı hastaların rutin alınan solunum yolu örneklerinde metisiline duyarlı S. aureus (MSSA), S. aureus KKV ve MRSA prevalansları ve antimikrobiyal duyarlılık sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızda toplam 84 KF hastasından 207'si (% 68) derin boğaz salgısı, 97'si (% 32) balgam ve 1 tane bronkoalveoler lavaj (BAL) örneği olmak üzere toplam 305 klinik örnek MSSA, S. aureus KKV ve MRSA varlığı açısından değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilmiş olan 84 KF hastasının 60'ında (% 71,4) MSSA, 18'inde (% 21,4) S.aureus KKV, 11'inde (% 13) MRSA izole edilmiştir. Respiratuvar örneklerinde MSSA üreyen hastaların S. aureus KKV prevalansı % 16,6 (10/60) olarak belirlenmiştir. MSSA suşları için belirlenen duyarlılık test sonuçları değerlendirildiğinde; izolatların % 83,5'i penisiline, % 22'si eritromisine, % 14,3'ü tetrasikline ve % 13,3'ü klindamisine karşı dirençli olduğu belirlenmiştir. Vankomisin teikoplanin, linezolid, telitromisin ve sefoksitine karşı direnç MSSA suşlarında saptanmamıştır. S.aureus KKV suşlarının duyarlılık deneyleri sonucunda, % 81,6'sı penisiline, % 21,1'i klaritromisine, % 10,5'i tetrasikline, % 7,9'u klindamisine ve rifampisine, % 15,8'i levofloksasine, % 5,3'ü trimetoprim-sulfametoksazol (TMP-SXT) ve gentamisine karşı dirençli bulunmuştur. Vankomisin ve sefoksitine karşı direnç saptanmamıştır. Tigesiklin MİK değerleri
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF), is a hereditary, autosomal recessive disease, one of the most common progressive and lethal hereditary syndromes in Caucasian populations in the world. The most common affected tissue by CF is lung and the main causes for the high morbidity and mortality in patients with CF are recurrent respiratory infections. S. aureus is one of the most common colonization and infection agent in patients with CF. In recent years, methicillin-resistant S. aureus (MRSA) colonization and infection in the CF population is increase as the rate of increase in all communities. SCV strains growth slowly on microbiological culture media and do not show typical S. aureus morphology. Besides these, they have higher rates of resistant to antibiotics according to normal S. aureus strains. In this study, the prevalence and antibiotic susceptibilities of methicillin-sensitive S. aureus (MSSA), S. aureus SCV and MRSA strains isolated from routine respitory samples of patients with CF patients in İstanbul Medical Faculty Hospital are investigated. In our study, respiratory samples in total 305 which are comprised 97 (32%) sputum, 207 (68%) deep throat swab and only one bronchioalveolar lavage (BAL) specimens of 84 CF patients were screened for the presence of MSSA, S. aureus SCV and MRSA. 60 (71,4%), 18 (21,4%) S. aureus SCV and 11 (13%) MRSA were harboured MSSA, S. aureus SCV and MRSA resppectively, in their respiratory specimens. The prevalence of S. aureus SCVs in MSSA positive patients was 16.6% (10/60). The resistance rates of MSSA were as follows: penicilin 83,5%, erythromycin 22%, tetracycline 14,3% and clindamycin 13,3%. No resistance was detected for vancomycin, teicoplanin, linezolid, telitromycin and sefoxitin among MSSA isolates. The resistance rates of S. aureus SCVs were as follows: penicilin 81,6%, clarithromcyin 21,1%, tetracycline 10,5%, clindamycin and rifampicin 7,9%, levofloxacin 15,8%, trimethoprim–sulphamethoxazole (TMP-SXT) and gentamicin 5,3%. No resistance was detected for vancomycin and sefoxitin among these isolates. MICs for tigecycline were between