Kanser hastalarında yaşamda anlamın incelenmesi
Investigation of mening in life in cancer patients
  1. Tez No: 302683
  2. Yazar: ŞEYDA ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Oncology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikososyal Onkoloji ve Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı kanser hastalarında yaşamda anlamı ve yaşamda anlamla ilişkili olabilecek demografik özellikler, hastalık değişkenleri, stresle başaçıkma tarzı, algılanan sosyal destek, yaşam kalitesi, depresyon ve psikopatolojik eğilimler arasındaki ilişkiyi sağlıklı bireylerle karşılaştırarak incelemektir. Araştırmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü yataklı servisinde tedavi gören 69 kanser hastası ve araştırmaya katılmayı kabul eden majör tıbbi bir hastalığı olmayan 75 sağlıklı birey katılmıştır. Ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Tutumu Profili, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu, Beck Depresyon Envanteri, Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler One Sample Kolmogorov-Smirnov Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), T-Testi, Mann-Whitney U Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, kanser hastaları ile sağlıklı bireyler arasında yaşamda anlam düzeyleri açısından anlamlı bir farklılaşma bulunmamaktadır. Kanser hastalarında ve sağlıklı bireylerde yaşamda anlam ile ilişkili olabilecek diğer değişkenlerin arasındaki ilişkiye bakıldığında; kanser hastalarında yaşamda anlam ile problem odaklı başaçıkma, algılanan sosyal destek, yaşam kalitesi pozitif yönde ilişkiliyken, depresyon ve psikopatolojik eğilimler negatif yönde bir ilişki içindedir. Sağlıklı grupta yaşamda anlam ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiler de benzer yönde seyretmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of meaning in life in cancer patients with demographic data, illness parameters, stress coping styles, perceived social support, quality of life, depression and psychopathological tendencies. The participants are the 69 cancer patients having treatment in the Institute of Oncology in Istanbul Medical Faculty of Istanbul University and 75 healthy controls who consented to participate. The instruments are; Personal Data Form, Life Attitude Profile-Revised LAP-R, Ways of Coping Inventory, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form, Beck Depression Inventory, Brief Symptom Inventory. The data analyzed via One sample Kolmogorov-Smirnov Test, One way Analyses of Variance, T-Test, Mann-Whitney U Test, Pearson Correlation Analyses, Spearman Correlation Analyses. According to results, no significant difference found in terms of meaning in life between cancer patients and healthy controls. When the relationship among the variables possibly related to meaning in life in cancer patients and healthy controls analyzed results show that in cancer patients meaning in life is positively associated with problem focused coping style, perceived social support, and quality in life while negatively associated with depression and psychopathological tendencies. In healthy group, meaning in life and other variables show a similar pattern.