Venlafaksinin kesilme sendromunda oluşan davranışsal değişiklikler ve bu değişikliklerin nitrerjik ve glutamaterjik sistemle ilişkisinin sıçanlarda incelenmesi
The examination of behavioral changes in rats during discontinuation syndrome of venlafaxine and relationship of these changes with nitrergic and glutamatergic system
  1. Tez No: 302684
  2. Yazar: DUYGU HOŞDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kronik antidepresan tedavisinin aniden kesilmesi, ağırlaşmış depresyon, anksiyete ve ajitasyonun eşlik ettiği baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, halsizlik, gastrik rahatsızlık gibi davranışsal değişikliklerle karakterize olan bir sendroma neden olmaktadır. Günümüzde kullanımı giderek artan venlafaksinin, kronik kullanım sonrasında birden kesilmesiyle görülen sendromun mekanizmasını aydınlatmak için yaptığımız bu çalışmada, sıçanlara 3 hafta venlafaksin 80 mg/kg i.p. uygulamasının ardından 1 hafta süre ile nonkompetitif NMDA antagonisti memantin (10 mg/kg i.p.) ve spesifik nöronal nitrik oksit sentaz (nNOS) inhibitörü 7-nitroindazol (7NI) (25 mg/kg i.p.) uygulandı. Devamında yapılan zorunlu yüzme testinde (ZYT) immobilite süresinde istatistiksel olarak anlamsız derecede azalma, yükseltilmiş (+) labirent testinde ise açık kolda kalış süresi ve açık kola geçiş sayısında istatistiksel olarak anlamsız artış gözlemlendi. Her iki drog da tek başlarına 1 hafta süre ile uygulandıklarında ZYT'de antidepresan etki gösterdiler, ancak, yükseltilmiş (+) labirent testinde anksiyolitik etki göstermediler. Hem memantin hem de 7-NI, depresyon ve kaygı artışı ile seyreden venlafaksin kesilme sendromunu önleyemediler. Bu bulgular her ne kadar venlafaksinin kesilme sendromunda NMDA reseptörlerinin ve nNOS'un rolü olmadığını işaret ediyor gibi olsa da her iki ajanın farklı dozlarının etkilerinin araştırılması konuya yeni açılımlar getirebilir.
Özet (Çeviri)
Abrupt discontinuation of chronic antidepressant treatment evokes a syndrome characterized by behavioral changes such as headache, dizziness, nausea, fatigue, gastric discomfort accompanied by heavy depression, anxiety and agitation. The aim of this study is to examine the mechanism of syndrome observed after abrupt discontinuation of chronic venlafaxine which is more commonly used in recent years. After administration of venlafaxine 80 mg/kg i.p. for 3 weeks, noncompetitive NMDA antagonist memantine (10 mg/kg i.p.) and specific neuronal nitric oxide synthase (nNOS) inhibitor 7-nitroindazole (7NI) (25 mg/kg i.p.) were administrated to the rats for 1 week. We have observed insignificant decline in immobility time in the forced swimming test (FST) and insignificant increase in time spent in open arm and number of open arm entries in the elevated (+) maze test. Under the administration of each drug alone for one week, antidepressant effect has been observed in FST, however there was no anxiolytic effect in the elevated (+) maze test. Although these findings seem to point out that NMDA receptors and nNOS have no role in venlafaxine discontinuation syndrome, investigation of the effects of different doses for both agents can bring new insights to the topic.