Türkiye'de akarsu havzalarında kişi başına düşen su miktarının coğrafi bilgi sistemleriyle analizi
The analysis of per capita water amount in the river basins in Turkey by geographical information systems
  1. Tez No: 302729
  2. Yazar: CANSU KARŞILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir ülkede kişi başına düşen su miktarının doğru bir şekilde hesaplanması, en küçük yerleşim birimlerindeki nüfusun dikkate alınmasıyla mümkündür. Bu konuda çalışmalar yapan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin su potansiyelini km² ye düşen yağış ve toplam nüfusu baz alarak ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki 26 akarsu havzasının su potansiyelinin belirlenmesi, havzalar içinde yer alan köylerin nüfusları dikkate alınarak, her bir havzada kişi başına düşen su miktarının hesaplanması amaçlanmaktadır. Çalışmada, yağış haritasını elde etmek amacıyla Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ) tarafından işletilen 252 adet meteoroloji istasyonu kullanılmıştır. Havzaların nüfusları ise Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2009 yılına ait nüfus verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Havzalardaki akış, sızma ve buharlaşma miktarları Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü verileri baz alınarak yeniden hesaplanmıştır. Harita ve analizler ArcGIS 9.3 programı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada havzalar Falkenmark su stres indeksine göre sınıflandırılmakta, su kıtlığına neden olan faktörler ve bunların etki dereceleri ortaya konulmaktadır. Havzaların sınıflandırılmalarında ve su potansiyellerinin karşılaştırılmasında Falkenmark su stres indeksi kullanılmıştır. Falkenmark su kıtlığı indeksine göre bir ülkede kişi başına düşen su miktarı
Özet (Çeviri)
In a country, calculation of a per capita water amount properly, is possible with considering lowest allocotion unit. General directorate of state hydraolic works (DSİ) who is working on this subject is calculating Turkey's water potantial by considering per square kilometers precipitation and population. The establishment of the water potantial of 26 river basins and the per capita amount of the population who are living in these basins are aimed. In this studey, it's been used 252 meteorological stations which are running by General Directorate os State Meteorology (DMİ) to obtain a precipitation map. .the populations of the river basins's are obtained by using the 2009 population datas of Turkish Statistical Institute (TÜİK). The amounts of flow, leakage and evaporation of basins' are calculated by using General Directorate of State Hydraolic Works (DSİ)'s datas. The maps and Analyses are constituted by using the program of ArcGIS 9.3. In this study, the basins are classified according to Falkenmark Water Stress index. The factors of water stress and these effectiveness are presented. In the classification and the comparion of basins' pwate potantials Falkenmark's Water Stress Index is used. According to Falkenmark Water Stress index , in a country if per capita water amount is under