Orta Asya ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticari potansiyele bakış
Outlook between the commercial potantial of the Central Asian countries and Turkey
- Tez No: 302770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Türkiye arasında tarihten gelen bağımız ile birlikte iç ve dış ticaret imkanları üzerinde durulacak ve 1990'lı yıllarda Sovyet Rusya'nın yıkılması ile birlikte bağımsızlığını kazanan Orta Asya ülkeleri günümüze gelindiğinde özellikle zengin enerji kaynakları ve oluşabilecek dış ticaret imkanları üzerinde durulmaktadır.Geliştirilebilecek ticaret imkanları ile birlikte Orta Asya ülkeleri ve Türkiye'nin bölgesel konumları ile bizlere yol gösterebilecek mevcut ekonomik örgütlenmeler (AB, EFTA, OECD, ECO, GB, OPEC, İKO ASEAN, BDT, KEİ ) üzerinde durulmakta, yakın tarihte önem arz eden anlaşmalarla desteklenmekte ve Orta Asya ülkeleri ve Türkiye arasında ekonomik bütünleşme sağlanmasına yönelik tez oluşturulmaya çalışılmaktadır.Geliştirilebilecek ticaret imkanları ve Orta Asya ile sağlanabilecek bütünleşme ile birlikte Orta Asya'nın jeostratejik önemi ve Türkiye'nin merkezi konumu ile küreselleşme sonucu oluşabilecek siyasi ve ekonomik dengeler üzerinde durulmakta ve farklı bir bakış açısı geliştirmemize yardımcı olmaktadır.Orta Asya'nın geleceği ile ilgili yeni fikirler üretilmeye çalışılmakta, Orta Asya'nın zengin enerji kaynakları ve oluşabilecek iç ve dış ticaret imkânları üzerinde durulmakta, geliştirilebilecek ekonomik, siyasi ve lojistik imkânlar üzerinde durulmakta, tarihi ipek yolu ticaretinin canlandırılması gibi yeni fikirler üzerinde tez üretilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical ties between Turkey and the Turkish republics in Central Asia with the focus on domestic and international trade opportunities and to gain independence in the 1990s with thecollapse of Soviet Russia in Central Asian countries rich in energy resources, and may occur especially in the present day by the emphasis on foreign trade opportunities.Opportunities for trade with developed countriesin CentralAsia and Turkey'sregional position toguide us withthe current economic organizations (EU, EFTA, OECD, ECO, SW, OPEC, ASEAN, CIS, BSEC) concentrate mainly on recent history, the agreements that are important and supported to ensure the economic integration between Turkey and the Central Asian countries tried to create athesis.Be provided with opportunities for trade and integrationdeveloped in conjunction with the Central Asian geo-strategicimportance of Central Asia and Turkey, with its central locationthat may occur as a result of globalization concentrate mainly on the political and economic balances, and a different perspective can help us improve. Are working to produce newideas about the future of Central Asia, Central Asia's rich energy resources and the resulting concentrate mainly on the domestic and foreign trade opportunities, developed economic, political,and concentrate mainly on logistics opportunities, new ideas, such as revitalization of the historic silk road trade to be produced on the thesis being studied.