Küreselleşmenin sosyal kutuplaşma üzerindeki etkisi: Avrupa Birliği ülkeleri üzerine bir uygulama
The effect of globalisation on social polarisation: An application on European Union countries
  1. Tez No: 302775
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşme, ulusal sınırların ortadan kalkmasını, ülkelerin dünya ile entegrasyonunu ifade eden sosyal, kültürel, ekonomik, politik ve hukuksal bir süreçtir. Küreselleşme kavramı, özellikle 1980'li yıllardan itibaren yoğun olarak kullanılmıştır. Ancak temelleri 15. ve 16. yüzyılda ?Coğrafi Keşifler? ile atılmıştır. Küreselleşme süreci bir ülkeye ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olmak üzere dört farklı boyutta etki etmektedir.Yapılan çalışmada sosyal kutuplaşma kavramı küreselleşme ekseninde ele alınmıştır. Sosyal kutuplaşmanın nedenleri; gelir dağılımı eşitsizliği, ekonomik yapıdaki dönüşüm, istihdam koşullarının yeniden yapılanması ve göçlerin artışıdır. Bu nedenlerin ortaya çıkardığı sonuçlar ise işsizlik, yoksulluk, suç oranlarının artması, kentsel yapının değişmesi ve mesleki kutuplaşmadır. Küreselleşme aslında çok boyutlu bir kavramdır. Bu farklı boyutlar ve ülkelerin içinde bulunduğu farklı koşullar ülkelerin bu süreçten değişik şekillerde etkilenmelerine neden olmaktadır. Küreselleşme, gelir dağılımı eşitsizliği ve sosyal kutuplaşma ekseninde yapılan çalışmalardan bazıları küreselleşmenin gelir dağılımı eşitsizliğini arttırdığını gösterirken bazıları aksini göstermektedir. Gelir dağılımı eşitsizliği, toplumsal eşitsizliği ve sosyal kutuplaşmayı oluşturan nedenlerden biridir. Yapılan tezde, 2008 yılı içinBu çalışmada küreselleşme süreci ve sosyal kutuplaşma arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla 2008 yılı için AB ülkeleri baz alınarak yatay kesit analizi yapılmıştır. 27 AB ülkesinden oluşan gelişmiş ülke grubunda küreselleşme sürecinin sosyal kutuplaşmayı azatlığı yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalisation is a social, cultural, economical, political and legislative process that expresses the abolishment of national borders and entegration of nations to the whole world. The term globalisation started to be used intensively espacialy in 1980?s. However, the concept was established in the 15th. and 16th. centuries during the geoprapical expeditions.The process of globalisation has four effects on an country such as economical, political, social and cultural. In the study the concept of social polarisation is dealt with in the context of globalisation. The reasons of social polarisation; inequality of national income, the transformation in the econamic structure, the reformation of conditions in labour market and the increase of migration. The consequences of these reasons are unemployment, poverty, increase in crime rate, changes in urban structure and vocational polarisation. Shortly, globalisation is a multi - dimensional concept. These different dimensions and different situtions of countries cause all the countries to be affected differently.Some of the researches done in the fields of globalisation, the inequality of national income and social polarisation show that globalisation increases the inequality of national income, whereas some of the results show just the opposite. The inequality of national income one of the reason which leads to societal inequality and social polarization. In this thesis that was prepared within these topics, it is confirmed that there is a relation between the globalization and social polarisation.In this study, a cross-section analysis was done for European Union which is inclusive 27 Developed Countries for the year 2008 to spot the relation between the globalisation process and the social polarisation. And The result was globalisation process effects social polarisation in good way for European Union Countries.