İstihdam ve verimlilik ilişkisi: ISO'da faaliyet gösteren 500 büyük firma üzerine bir uygulama
The relationship between employment and productivity: An application on the top 500 enterprises operating in ISO
- Tez No: 302799
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yeni Klasik görüşün ileri sürdüğü Reel İş Çevrimleri Teorisi yaklaşımında fiyatların esnek olması varsayımından hareketle, ekonomiye verilen bir pozitif teknolojik şok sonrasında hem verimlilik düzeyinin hem de emek talebinin ve dolayısıyla istihdamın artacağı iddia edilmektedir. Dolayısıyla teknolojik gelişmelerin yol açtığı işsizlik kısa veya orta dönemde sonlanabilmektedir. Uzun dönemde ise dolaylı ve telafi edici mekanizmalar sayesinde istihdam düzeyinin tekrar iyileşmesi beklenmektedir. Ücretlerin esnek uygulamaya tabi olduğu Reel İş Çevrimleri Teorisi'ne karşıt olarak geliştirilen Yeni Keynezyen yaklaşımda sendikalar, toplu iş sözleşmeleri, menü maliyetleri gibi etkin ücret uygulamaları ile ücret ve fiyatların katı uygulamaya tabi olduğu savunulmaktadır. Fiyatların katılığı talep düzeyinin değişimini engellemekte ve istihdamı negatif etkilemektedir. Türkiye sanayi sektörü toplam katma değerinin yarısından fazlasını içeren beş yüz büyük firmanın irdelenmesi bu anlamda özel bir nitelik taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; 1995?2010 dönemi İstanbul Sanayi Odası'na kayıtlı olan 500 büyük firmadan, kastedilen süreçte her yıl sıralamaya giren 57 firmaya ait emek verimliliği ve istihdam değişkenleri ilişkisinin incelenmesidir. Yıllık verilerin kullanılmasıyla Panel Eşbütünleşme Analizi ve Granger Nedensellik Testi uygulanarak, Yeni Klasik ve Yeni Keynezyen görüşün geçerliliği soruşturulmaktadır. Çalışmanın sonucunda emek verimliliği ve istihdam arasında eşbütünleşme ilişkisi tespit edilmiş ve her iki değişken arasında çift yönlü bir nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlişki pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olarak tespit edilirken, sonuçlar Yeni Klasik Reel İş Çevirimi Teorisi'ni destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The New Classical view assumed that wages and prices are flexible in the theory of Real Business Cycles. Based on this assumption, it is expected to increase in the level of productivity and employment after given a positive technological shock. Therefore, unemployment caused by technological progress may decrease in the short and medium term. Level of employment is expected to improve again with indirect and compensatory mechanisms in the long run. It is supported that the efficiency wage applications such as unions, collective bargaining agreements, menu costs herewith the wages and prices are liable to strict application in the New Keynesian view as opposed to the Theory of Real Business Cycles in which wages are depended on flexible applications. The rigidity of prices prevents change in the level of demand and affects employment as negatively. Examining of the 500 enterprises including more than half of the total value added in Turkey industrial sector is in this sense a special manner. Data sources were taken from 57 companies which permanently take place in the top 500 enterprises registered the Istanbul Chamber of Industry between labour productivity and employment variables belong to these 57 enterprises. The validity of New Classical and New Keynesian views are being investigated by applying panel cointegration analysis and the Granger casuality test use of annual data. As a result of this study, cointegration relationship between labour productivity and employment has been identified and the conclusion of bidirectional casuality between both variables has been reached. The relationship between labour productivity and employment were found to be statistically significant and positive which lends support to the New Classical Real Business Cycles theory.