Hizmet sektöründe çalışanların etik algılarının işletme performansına etkileri: Gaziantep ilindeki dört ve beş yıldızlı otellerde bir araştırma
The impact of ethical perception of employees working in service sector on organization performance: An implementation on hotels with four and five stars
  1. Tez No: 302805
  2. Yazar: FERDA DUNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Belli bir toplum içerisinde neyin doğru ve neyin yanlış olduğu konusunda yol gösterici rolü oynayan etik değerler tarihi süreç içerisinde devamlılığını koruyan değerlerin başında gelmektedir. İşletme etiği, ekonomi ve iş dünyasının sağladığı olanaklar karşısında sağduyulu seçimler yapmamızda bize yol gösteren ilkeler ve değerleri inceleyen bir disiplindir.Bu çalışmada; genel olarak hizmet sektöründe çalışanların etik algılarının işletme performansına etkileri olup olmadığı araştırılmıştır. Bu kapsamda araştırma modeli Gaziantep'teki dört ve beş yıldızlı oteller üzerinde anket tekniği kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda personel etik algıları ile performans arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The ethical behaviors, which are used as a tool for guidance to differentiate what is right and wrong in a certain community, are one of the sustaining values through the history. Organization ethics is a discipline examining values and principles which helps us in making sound business decisions in the face of opportunities provided by business world.In this study; in general, the impact of ethical perception of employees working in service sector on organization performance is investigated. In this context, the research model has been tested using a survey technique on four and five stars hotels in Gaziantep. The analysis results have revealed a significant relationship between ethical behaviors of employees and performance.