Eski Roma uygarlığında beslenme kültürü
Nutrition culture in the civilization of Roman Antiquity
- Tez No: 302807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ERGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Beslenme ve Diyetetik, Archeology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
İnsan yaşamının temel gereksinimleri arasında önemli bir yere sahip olan beslenme, genel bir biyokimyasal olgudur. Bunun ne şekilde, ne zaman ve hangi besin öğesi seçilerek giderileceği ise antropolojik ve dolayısıyla kültürel bir yaşam tarzıdır. Kültürel, sosyo-ekonomik ve eğitimsel etkinlikler beslenme alışkanlıklarını etkiler ve yaşamın ilk dönemlerinde kazanılır. Yenilen ve içilen şeylerden etkilenmeler her toplumda farklı bir yaklaşım tarzı ortaya koyar. Yerleşim özelliklerindeki büyük değişmeler, nüfus artışı, beslenme ve besin tüketimindeki eğilimler ile değişmeleri etkileyen önemli etmenler olarak kabul edilir. Besin maddesi üretimi ve besin maddesi temin sistemi tarihin her döneminde ciddi bir toplumsal veya politik konu olmuş, sosyal ve politik yaşama yön vermiştir. Beslenme kültürü ise insan topluluklarının beslenme ile ilgili yaşam biçimidir. Burada sunulan çalışmada eski Roma dünyasında beslenme açısından kültürel ayırt edicilik ve göreceliliklerin saptanması/değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda gıda, besin, beslenme, beslenme kültürü, beslenme alışkanlığı, beslenmeye etki eden unsurlar eski Roma dünyası kapsamında ele alınmıştır. Değerlendirmelerde yazılı antik kaynaklardan elde edilen bilgilerin yorumuna geniş ölçüde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition has an important place in human being?s main needs; this is a general biochemical fact. The choice of food ingredients as well as form and time of ingestion are however anthropological aspects and consequently a question of cultural life style. Cultural, socio-economical and educational influences have an effect on nutrition habits, which are obtained in the early years of life. Every society has its own way of being influenced by the consumed foods and drinks. Radical changes in residential cultures, such as an increasing population, are regarded as important elements affecting the tendencies and changes of nutrition and food consumption. Producing and supplying foods have been a serious social and political subject and have dominated social and political life in every period in history of mankind. Nutrition culture is lifestyle, which has emerged from the relation between nutrition and human society. The aim of this thesis is in terms of nutrition to determine and evaluate its cultural distinction and relativism in Roman antiquity. For the purpose of this aim food, victuals, nutrition, nutrition culture, nutritional behaviour and factors that affected nutrition in Roman antiquity are analysed and discussed. Information obtained from written ancient sources plays a major role in the evaluations in this thesis.