TCDD Ankara demiryolu fabrikasında çalışan erkek işçilerde eğitimin aile planlaması konusundaki bilgi tutum ve davranışlarına etkisinin araştırılması
- Tez No: 30281
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. AKIN DERVİŞOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Aile Planlaması, Family Planning
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET: Aiie planlamasında lider eğitimiyle liderlerin yaptığı küçük grup eğitimlerinin etkisini saptamak amacıyla 1991-1992 yıllan arasında TCDD Ankara Demiryolu Fabrikasında yapılan müdahale araştırmasına katılan 402 erkek işçinin araştırmanın başlangıcına göre araştırmanın sonunda Aile Planlaması bilgi, tutum ve davranış değişikliği incelenmiştir. Önce durum saptama araştırması ile erkek işçilerin Âna Sağlığı ve AP ile ilgili BTD lan saptanmıştır. Erkek işçilerin arasından 15 lider (rehber) işçi seçilmiştir. Bu liderler Ana Çocuk Sağlığı AP konusunda uzman bir grup tarafından eğitilmişlerdir. Eğitilen işçilerin birer ay ara ile gruplarına düşen işçileri 3 kez eğitmeleri sağlanmıştır. Eğitim hem sözel hem de yazılı olarak yapılmıştır. Eğitim sırasında işçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri içeren bir broşür de liderler tarafından işçilere verilmiştir. İşçilerin eğitimi sırasında eğitilen işçilerin ve eşlerinin AP hizmetini almadan kaynaklanacak engeli ortadan kaldırmak amacıyle TCDD Ankara Hastanesinde AP ünitesi kurulmuştur. Bu ünitede AP klinik ve danışmanlık hizmetleri verilmeye başlanmıştır. Üçüncü eğitimden itibaren 5 aylık bir bekleme süresinden sonra izlem araştırması yapılmıştır. Erkeklerin BTD değişikliği incelenmiştir. Bu arada AP ünitesinin bu işçiler ve eşleri tarafından bilinmesi kullanılması ve bu üniteden memnun olma durumları tespit edilmiştir. İşçilerin ihtiyaçlarına göre yazılmış olan broşürü okumaları, beğenme durumları, bu tür eğitimlere devam etmede gereklilik olup olmadığı hakkındaki düşünceleri ve bu araştırmadan öğrendikleri en önemli konunun ne olduğu tespit edilmiştir. Müdahale sonrası erkek işçilerin Ana sağlığı konusundaki bilgilerinde önemli iyileşme, AP yöntemlerini bilme oranında yükselme olmuştur. Kadın ve erkekte cerrahi strilizasyonla ilgili doğru bilgi oranı önemli ölçüde yükselmiştir. Cerrahi yöntem seçmeleri ile ilgili tutumları değişmiştir. Etkili yöntem kullanmayla ilgiii olumlu davranış değişikliği meydana gelmiştir. Araştırma sonuçlarının ışığı altında erkeklerin toplu olarak bulundukları iş yerlerinde, AP konusunda uygulanabilecek eğitim programları ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. - 96To determine the effects of small group trainings by training leaders in Family planning Knowledge, Attitude and Behaviours changes, in Family planning of 40."% masculine workers who participated in an intervention research made between 1991-1992 at TCDD's Ankara Railway Workshop, have been studied compared to the beginning and end of the research. With a situation setting research K.A.B of the masculine workers with regard to Mother Health and FP have been determined. Among these W orkers 15 leader (Guide) Workers have been selected. These leaders have been trained by a group specialized in Mother and Chil ) Health and FP. The trained workers have been provided to train their groups 3 times with one month intervals. This training is given both in oral methods and in writing. During the training leaflets covering the information required by the trained works have been supplied to the workers by line leaders. A Family Planning unit has been established in TCDD Ankara Hospital during the training to avoid any hindrances in the training of workers and their wives on FP. In this unit clinical service and consulting have been given. After the third training a follow-up research has been carried out following a 5 month waiting period. KA.B.es of the husbands have been studied. Meawhile, Recognition of the FP Unit by these workers and their wives, their utilization of the unit and satisfaction with it have been found out. Workers reading of the leaflets written to meet their needs, their approval of the leaflets, their opinion on whether it is necessary to continue such training have been also sought out. After the intervention, significant, improvement in the knowledge of the workers, increase in the awareness of FP methods have been achieved. Rate of Correct information on the surgical sterilization in men and women has also highly increased. Positij behaviour changes occurred related with efficient method applications. Under light of the research results recommendation have been made concerning training programs on FP applicable in men concentrated work sites. - 97 -
Özet (Çeviri)