Görünmez Adamın Portresi: Paul Auster öykülerinde post-modern temalar, otobiyografik açılımlar ve kelime oyunları
Portrait of Invisible Man: Post-modern themes, autobiographic approaches and word plays in Paul Auster?s stories
  1. Tez No: 302821
  2. Yazar: BETÜL MİNNET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tezin amacı Paul Auster öykülerinde post-modern temaların, eserlerindeki otobiyografik açılımların ve post-yapısalcılık kuramı temel alınarak öykülerinde kullandığı dil öğelerinin ve kelime oyunlarının yazarın eserlerinde nasıl temsiller oluşturduğunu göstermektir. Post-modern bir yazar olarak Paul Auster yaratmış olduğu öykü kurgusunda, olaylarda mantıksal bir dizin kurmakla birlikte onlara anlam katabilmek için her birine kendinden bir ses eklemiştir. Kurguladığı öykülerde yaşadığı post-modern dünyaya bir ayna tutarak karakterlerinde, konularında ve yarattığı alanlarda kendisini de yansıtmıştır. Tezde incelenen yazar ve öyküleri üç ana bölüm içinde aktarılacaktır. İlk olarak, post-modernist temalar yazarın eserlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Benlik, varoluş ve kimlik sorunları gibi temalar yazarın öykülerinde karakterler ve olaylar açısından kurgulanmaktadır. İkinci olarak, tezde incelenecek olan otobiyografik eserler yazarın eserlerinde kendi imgesini nasıl kurguladığını yansıtmaktadır. Bu bölümde post-modern bir yazar olarak Paul Auster'ın öykülerinde anlattığı olayların ve karakterlerin merkezine kendisini nasıl yerleştirdiği post-modernizmde otobiyografik yazım özellikleri göz önünde bulundurularak anlatılacaktır. Son olarak, Paul Auster öykülerinde dil de önemli bir yer tutmaktadır. Yazarın post-yapısalcılık kuramına olan ilgisinden var olan kelime oyunları, dil kullanımı ve bunların öyküler içersindeki yeri yazarın yazımıyla ilgili örnekler olması bakımından önemlidir. Bütün bunların ışığında bu tezde Paul Auster'ın yazınında post-modernizmin yeri, yazarın öykülerinde kendi imgesinin anlatımına neler kattığı ve dilin farklı kullanımlarının yazara getirdiği özellikler ve öznellikler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to show how language elements and word plays are represented in Paul Auster?s stories on the ground of post-modern themes, autobiographic features in his works and post-structuralist approach. As a post-modern writer, Paul Auster added his own voice to every plot he created in order to give meaning to them by following a logical sequence. In the stories he fictionalized by mirroring the post-modern world he lives, he reflected himself on his characters, topics and spaces he created. The author and his stories analyzed in the thesis will be examined in three main parts. First of all, post-modern themes take an important place in his works. Themes such as self, existence, and identity problems are fictionalized through characters and events. Secondly, the works which are going to be examined in the thesis are reflecting how Paul Auster fictionalizes his own image. In this part, how he centralizes himself inside the stories he has narrated and characters he has created are going to be told in the view of the writing characteristics of post-modernism. Lastly, language takes an important place in Auster?s works. The word plays that come into being because of author?s tendency to use post-structuralism, the use of language and their place within the stories are important since they are examples of his writing style. In the light of these, in this thesis, the place of post-modernism in Auster?s works, what things he adds to his narrative in his stories via autobiographic images and what kind of specialties and subjectivity are brought to the author by the different uses of language will be examined.