Alienation in late Victorian novels: The strange case of Dr. Jekyll and mr. hyde, the picture of Dorian Gray, and the invisible man
Geç Viktorya Dönemi romanlarında yabancılaşma: Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın Tuhaf Hikayesi, Dorian Gray'in Portresi ve Görünmez Adam
- Tez No: 679330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA HARİKA GÜZEL KÖŞKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma Geç Viktorya Dönemi eserlerinde yabancılaşma kavramı ile toplumun bireyler üzerindeki etkisini irdelemekte, bu etkinin yabancılaşmış bireyde ve toplumda açtığı yaraları ortaya koymaktır. Bununla birlikte, bu çalışma yirminci yüzyıla dönümün ürünleri olan Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın Tuhaf Hikayesi (1886), Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi (1891) ve Herbert George Wells'in Görünmez Adam (1897) eserlerinde gözlemlenen Viktorya Döneminin sosyal olgularının izlerine işaret etmekte ve yakın tarihlerde yazılmış olan bu üç eserde yabancılaşma olgusunun gözlemlenmesinin bir tesadüften öte incelenmesi gereken bir unsur olduğunu öne sürmektedir. Bu doğrultuda, yüzyıl boyunca gerçekleşen olayların toplum bireylerini yabancılaştırıcı bir etkiye sahip olduğu ve bu durumun seçilen edebi eserlere nasıl yansıdığı tartışılmaktadır. Yabancılaşma uzun yıllardır sosyologların, psikologların ve filozofların tartıştığı, farklı şekillerde yorumladığı bir kavramdır. Bu nedenle yabancılaşma kavramı pek çok farklı anlamlar edinmiştir. Sosyal psikolog Melvin Seeman“On the Meaning of Alienation”isimli çalışmasında, yabancılaşma kavramına karşılık gelen tanımları beş ana başlık altında toplamıştır. Bunlar güçsüzlük, anlamsızlık, kuralsızlık, toplumdan soyutlanma ve kendine yabancılaşma kavramlarıdır. Bu tez çalışması Seeman'ın çalışmasında yapmış olduğu gruplandırmaların ışığında her eserde ortaya çıkan farklı bir yabancılaşma türünü incelemiştir. Birinci bölümde Stevenson'ın eseri kendine yabancılaşma, ikinci bölümde Wilde'ın eseri kuralsızlaşma ve üçüncü bölümde Wells'in eseri toplumdan soyutlanma açısından incelenmiştir. Bu tez çalışması birey ve toplum ilişkisini incelediği için eserler çoğunlukla ilişkili sosyolojik kuramlardan faydalanılarak irdelenmiştir. Özetle çeşitli toplumsal olayların bireylerini yabancılaştırıcı etkiye sahip olduğu ve bu etki sebebiyle yabancılaşmış bireylerin kendilerine ve topluma karşı yıkıcı bir güç haline geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of society on individuals through the concept of alienation in Robert Louis Stevenson's The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1886), Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray (1891) and Herbert George Wells's The Invisible Man (1897). It reveals the wounds alienation inflicts on individuals in these late-Victorian novels. It points to the traces of the period in these literary works of fin de siècle and argues that alienation is a social problem that requires close analysis. Moreover, it is argued that the events and the social problems of the period created an alienating effect on its members, which is also reflected widely in these texts. Sociologists, psychologists and philosophers have discussed alienation for long years; therefore, the concept has gained various meanings. Social psychologist Melvin Seeman suggests five basic meanings attributed to alienation in his study“On the Meaning of Alienation.”These meanings are powerlessness, meaninglessness, normlessness, isolation and self-estrangement. This thesis examines a different type of alienation in each text by using Seeman's grouping. Chapter I analyses Stevenson's text regarding self-estrangement. Chapter II examines Wilde's text concerning normlessness. Chapter III analyses Wells's text in accordance with the isolation form of alienation. Since this thesis examines the relationship between the individual and society, the literary works are examined mainly in light of related sociological theories. Finally, it is concluded that various social problems alienate individuals; as a result, alienated individuals become a destructive force against themselves and society.