Beyimbet Maylin: Hayatı-sanatı ve hikâyeleri
Beyimbet Maylin: His life, his art and his stories
- Tez No: 302826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sovyet dönemi Kazak edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Beyimbet Maylin, özellikle Kazak edebiyatında hikâye türünün gelişmesi ve ilerlemesi için hizmetlerde bulunmuştur.Tez çalışmamızda Beyimbet Maylin'in hikâyelerinin incelenmesi ve bu incelemelerden hareketle, onun Kazak edebiyatındaki ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tez çalışmamız Giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Kazakistan tarihi, Kazak edebiyatı ve Kazak edebiyatında hikâye türünün genel seyri hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmamızın ?Birinci Bölüm? Beyimbet Maylin'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkındaki bilgileri içermektedir. ?Edebi Kişiliği? başlığı altında hikâyeciliği, şairliği, tiyatro ve gazetecilik faaliyetleri üzerinde durulmuştur.?İkinci Bölüm?de Beyimbet Maylin'in on hikâyesi tahlil edilmiştir. Hikâye tahlillerinde önce eserin özeti ve ardından olay örgüsü, şahıs, zaman ve mekân, dil ve üslup, anlatıcı ve bakış açısı incelemesi yapılmıştır.?Üçüncü Bölüm?de incelenen hikâyelerin metinleri verilmiştir.?Sonuç? bölümünde Beyimbet Maylin'in sanatı ve hikâyeleri üzerinde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Varılan kanaatler ve yapılan tespitler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Beyimbet Maylin who is the significant figure of the Soviet part of Kazakh literature studying for developing and going forward especially kind of story.İn our study, it is aimed to analyse the narrations of Beyimbet Maylin and to set his importance and position in Kazakh literature with reference to this analysis.Our study is contain ?İntroduction? part and three main chapters. İn the ?İntroduction? part general information about history of Kazakhstan, Kazakh literature and narrate in Kazakh literature are given.The ?First Chapter? of the study contains Beyimbet Maylin?s biography, his literary personality and his works. Under the title of ?His Literary Personality? his narration, his poetship, his theater and newspaperman activities are emphasized.İn the ?Second Chapter? Beyimbet Maylin?s ten stories are analysed. Firstly summary of the work and then plot, setting, character, language and style, who is saying and point of view analyse is done in the story analyses.İn the ?Conclusion? chapter a general evalution on Beyimbet Maylin? s literary personality, his art and stories which are analysed is done. The reached conclusions and evalutions are presented.