Polonya ve Türkiye'de sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması
The comparison of initial teacher training programmes of Poland and Turkey
  1. Tez No: 302827
  2. Yazar: ARMAN ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliği'ne üye olan Polonya'nın sınıf öğretmeni yetiştirme programları incelenmiş ve Türkiye'deki sınıf öğretmeni yetiştirme programı ile karşılaştırılmıştır.Araştırmada; Avrupa Birliği ve Türkiye'nin üyelik sürecine, Avrupa Birliği'nin eğitim ve öğretimde amaçlarına, Bologna sürecine, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olması için tamamlaması gereken Avrupa Birliği fasıllarından birisi olan ?Eğitim ve Kültür? faslına, ?Eğitim ve Öğretim 2020 Çalışma Programı?na, ?Kültür Alanı? konusuna ve ?Eğitim ve Kültür? faslı kapsamında yapılan çalışmaların yorumlanması için Türkiye'nin 2005 yılından 2011 yılına kadar Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yıllık ilerleme raporlarına yer verilmiştir. Ayrıca Polonya ve Türkiye'nin sınıf öğretmeni yetiştirme sistemlerinin yanı sıra genel eğitim sistemlerine de yer verilmiştir.Karşılaştırmalı ve betimsel analiz yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden bütüncül çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Ayrıca yine nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve araştırmanın alt problemlerinin kullanıldığı standartlaştırılmış açık uçlu görüşme kullanılarak veriler toplanmıştır. Ulaşılan akademik dokümanlar, görüşmeler ve internet aracılığı ile elde edilmiş kaynaklar bir araya getirilmiş, Polonya ve Türkiye'nin eğitim sistemlerindeki ve sınıf öğretmeni yetiştirme programlarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya koyulmuştur.Alanyazın taraması kapsamında karşılaştırmalı ve uluslararası eğitim alanında yurtiçinde ve yurtdışında yapılmış olan çalışmalar incelenmiş, Eurydice (Avrupa Eğitim Bilgi Ağı) ve küreselleşme konuları ele alınmıştır.Polonya ve Türkiye'nin sınıf öğretmeni yetiştirme programları karşılaştırılırken, bu ülkelerin genel eğitim sistemlerinin, sınıf öğretmeni yetiştirme kurumları düzey ve eğitim modellerinin, sınıf öğretmeni yetiştirme programlarında içerik, kapsam ve öğretimin, programların amaçlarının ve sınıf öğretmeni yetiştirme kurumlarına kabul şartlarının ortaya konması amaçlanmış ve elde edilen bilgiler tablolaştırılarak aktarılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda yorum ve öneriler yapılmış, Avrupa Birliği'ne üyelik süreci içinde bulunan Türkiye'nin; Türk eğitim sisteminde ve sınıf öğretmeni yetiştirme programlarında yeniden yapılanmaya gidilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Özellikle ?Eğitim ve Kültür? faslı, sınıf öğretmeni yetiştirme programlarına giriş şartları, içerik, uygulama, yönetim ve zorunlu eğitim süresi konularında yeniden düzenleme yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the initial teacher training programme of the European Union country, Poland was investigated and compared with the initial teacher training programme practiced in Turkey.This study includes; European Union and accession of Turkey to the European Union; education and training objectives of European Union; Bologna Process; ?Education and Culture? chapter which is one of the acquis chapters of European Union and Turkey needs to complete it to become a member of the European Union; strategic framework for ?Education and Training Strategy 2020?; issue of ?Culture Area? and Turkey Annual Progress Reports from 2005 to 2011 which was published by the European Commission for the interpretation of the work under the ?Education and Culture? chapter. The study also dealt with general education system as well as initial teacher training programmes in the Poland and Turkey.In this research, juxtaposition comparison method, descriptive analysis method and holistic multi-case study design are combined. In addition, the data collected by document analysis which is one of the methods of qualitative research and standardized open-ended interview related with sub-problems of the research are used. Besides, obtained academic documents, interviews and sources which founded via websites were collected and analyzed. As a result of the comparison, the similarities and differences in the general education systems and initial teacher training programmes of Poland and Turkey were presented.As literature review, similar academic studies in Turkey and abroad dealing with comparative and international education were researched. In addition, Eurydice (Information on Education Systems and Policies in Europe) and globalization topics were discussed.When comparing the initial teacher training programmes of Poland and Turkey, the similarities and differences in the general education systems, education levels and training models of initial teacher training institutions, content, scope, teaching methods, goals and admission requirements of initial teacher training programmes focused and the data gathered were presented in tables.Based on the data, some comments and suggestions were put forward. The result of the data shows that; Turkish education system, and therefore, the initial teacher training programme should undergo some radical changes during the process of accession of Turkey to the European Union, especially in the ?Education and Culture? chapter which is one of the acquis chapters of European Union, in the admission requirements to the initial teacher training profession, in the content and practice of the programme, in the educational administration and in the duration of compulsory education.