Menteşe Beyliği yapılarında inşa malzemesi
The building materials of Menteshe Emirate
  1. Tez No: 302829
  2. Yazar: DİDEM NAZLI ODUNCULAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Menteşe Beyliği Yapılarında İnşa Malzemesi' ni konu alan bu çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Menteşe Mimarisi' yle ilgili bugüne kadar yapılmış yayınların kapsamı, Menteşe Beyliği' nin kısa tarihçesi ve hakim olduğu coğrafya ele alınmıştır.41 yapıdan oluşan katalog bölümünde, yapılar cami, türbe, zaviye/ tekke, medrese, han ve hamamlar olmak üzere altı ana grup tespit edilmiş ve yapılar buna göre tasnif edilmiştir. Her grubu oluşturan yapılar kendi içinde kronolojik bir düzende sunulmuştur. Katalogda, yapıların tarihsel bilgileri, yeri, plan, cephe ve malzeme özellikleri, mimari elemanları (Kemer, ayak, sütun, paye v.s.) , geçiş unsurları, üst örtüsü, yapı elemanları ( Taçkapı, minare, mihrap, minber, pencere açıklıkları, nişler gibi yapı türüne göre değişen elemanlar) ve süsleme özellikleri değerlendirilmiştir. Bu bilgilerden sonra, ilgili yapının daha önce yer aldığı yayınların listesinden oluşan bir bibliyografya eklenmiştir. Bibliyografyadan sonra gelen sayfalarda ise, yapının kesit, plan ve varsa süsleme çizimleri ile fotoğrafları yer almaktadır.Değerlendirme ve sonuç bölümünde, katalog bölümünde incelenen Menteşe Beyliği yapılarının mimari ve süsleme özellikleriyle ilgili genel- geçer bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is on the Building Materials of Menteshe Emirate is consisted of six parts. In the introduction the content of the studies done so far on the Menteshe? s Architecture. After that, gave historical and geographical information of Menteshe Emirate.In the cataloque, the 41 examples the structures are divided into six groups accordingto their monumental types which are mosques, turbehs, zaviyah/ tekke (dervish monastery), madrasahs, khans (caravanserais) and hammams ( Turkish Baths). Each group is presented in the chronological order. In the cataloque content of their?s historical information, adress, plan, facades, architectural (arch, columns, capital, consols etc.) , transitions type, covering systems, structural ( portal, minare, mihrab, minbar, windows, niches, stairs etc. Appearence of difference on monument types) and decorational features are evaluted. After all these information a bibliography related the monument in question is given. In the following pages the cross- section, plan, the drawings of the decoration and the photographs are presented.In the evaluation and conclusion parts, gave general- truth informations about architectural and decorational features of the Menteshe Monuments in the cataloque.