Elçin Efendiyev'in hayatı, sanatı ve hikayeleri
Elçin Efendiyev?s life, art and stories
  1. Tez No: 302828
  2. Yazar: ÇAĞRI ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Azerbaycan'da uzun yıllar süren baskıcı yönetimin yumuşamasıyla serbest yazma im-kânı bulan yazarlar, özellikle 1960'lardan itibaren oldukça cesur bir tavır sergilemeye başlar-lar. Edebiyat tarihinde yeni bir merhale olarak kabul edilen 1960 ve sonrası dönemde, nesir alanında hızlı bir değişim başlar. İdeolojik yaklaşımlar terk edilir. Sanatsal ve estetik kaygılar öne alınarak insana, onun manevi dünyasına ve millî konulara dönülür.Bu kuşakta yer alan Elçin Efendiyev, insanın iç çatışmalarını konu alan; psikolojik, tah-lilî, fantastik ve folklorik eserleriyle Azerbaycan edebiyatının önemli isimlerinden biridir.Tez çalışmamızda, yakın dönem Azerbaycan edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Elçin Efendiyev'in hikâyelerinin incelenmesi ve bu incelemeden hareketle, onun Azerbaycan edebiyatındaki yeri ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır.İki ana bölümden oluşan bu çalışmanın ?Giriş? bölümünde Modern Azerbaycan edebi-yatında hikâye türünün genel seyri hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın ?Birinci Bölüm?ü Elçin Efendiyev'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hak-kında yapılan incelemeleri içermektedir. ?Edebî Kişiliği? başlığı altında ise çok yönlü sanat-çının hikâye, tenkit, tercüme, tiyatro ve gazete yazarlığı faaliyetleri üzerinde durulmuştur.?İkinci Bölüm?de Elçin Efendiyev'in on hikâyesi tahlil edilmiştir. Hikâye tahlillerinde önce eserin özeti ve ardından şahıs, olay örgüsü, zaman ve mekân, dil ve üslup incelemesi yapılmıştır.?Sonuç? bölümünde Elçin Efendiyev'in hayatı, sanatı ve hikâyeleri üzerinde gerçekleş-tirdiğimiz bu çalışmayla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Varılan kanaatler ve yapı-lan tespitler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the moderation of the last longing totaliterian regime in Azerbeijan, the writers who got the chance to write freely, especially began to write outrageously from 1960s on. In this period , accepted as a new milestone inthe history of literature, a rapid change began in prose. Ideological approaches were abandoned. Human, and his spiritual world as well as national affairs were faced bringing forward art and esthetic concerns.Elçin Efendiyev taking part in this generation is one of the most significant figures in Azerbeijan literature with his psychological, analytical, fantastic and folkloric works, consisting of human?s inner conflicts.In our study, we have aimed to analyse the narrations of Elçin Efendiyev, who is one of the leading authors in Azerbeijan literature in the recent era, and to set his importance and position in Azerbeijan literature with reference to this analysis.In the ?Introduction? part of this study consisting of two main chapters, information about the general situation in modern Azerbeijan literature is given.The ?First Chapter? of the study contains research about Elçin Efendiyev?s biography, literary personality and works. The story, criticism, translation, theater and newspaperman of the sophisticated author are emphasized under the title ?His Literature Personality?.In the second chapter Elçin Efendiyev?s ten stories are analysed. Firstly the summary of the work, and then the characters, plot, setting, language and style analysis are presented.In the ?Conclusion? chapter a general evaluation of Elçin Efendiyev?s life, art and stories is done. The reached conclusions and evaluations are presented.