İzmir'de kültür, sanat ve folklor derneklerinin müzik etkinlikleri ve İzmir müzik yaşamına etkileri
Musical activities of the culture, art and folkloresocieties in Izmir and their roles (influences) to Izmir life
  1. Tez No: 302835
  2. Yazar: BARIŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA REYHAN ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Duysal Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İzmir'deki Kültür Sanat ve Folklor Derneklerinin kuruluş amaçlarının, işleyiş biçimlerinin, genel etkinliklerinin yanı sıra özellikle müzik etkinliklerinin incelendiği, dernekleşme olgusunun İzmir Müzik Yaşamı içerisindeki rolünün saptandığı ve dernekleşme bilincinin kültürel aktarımdaki öneminin incelendiği ?İzmir'deki Kültür Sanat ve Folklor Derneklerinin Müzik Etkinlikleri ve İzmir Müzik Yaşamına Etkileri? konulu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın giriş bölümünde kent ve kent kültürü kavramları ele alınmış, dernek olgusunun yanı sıra kültür, kültürleşme, kültürlenme, sanat, folklor, kimlik, kültürel kimlik ve örgütlenme kavramları tez başlığı ile ilişkilendirilmiştir.Birinci bölümde İzmir'in sosyo-kültürel yaşamı tarihsel açıdan incelenmiş, kentteki ticari ve sosyal yaşamdaki gelişmelerin kültürel yaşama olan etkileri belirtilmiştir. Kentteki azınlıkların kent yaşamına, sanatsal faaliyetlere ve dolayısıyla İzmir Müzik Yaşamına olan etkileri belirtilmekle beraber, Atatürk'ün müziğe ve sanata olan bakış açısı değerlendirilmiştir.İkinci bölüm İzmir ilinin merkezinde ve periferinde bulunan elli dernekle yapılan görüşmelerin ses kayıtlarının, metin halinde düzenlenmesinden oluşmaktadır.Üçüncü bölümde derneklerin yapısı, kişi profilleri, kuruluş amaçları, genel etkinliklerinin yanı sıra müzik etkinlikleri incelenmiş, dernek başkanlarından alınan bilgiler ekte oluşturulan tablolar yardımıyla yorumlanarak, gerçekleştirilen etkinlikler maddeler halinde sunulmuştur.Gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
`The Musical Activities of the Culture, Art and Folklore Societies in İzmir and Their Effects on İzmir?s Musical Life? is a three-part post graduate thesis which states the role of being a society within the Musical Life of İzmir and analyses the importance of society consciousness in cultural transfer as well as focusing on the establishment purposes, functioning styles, general activities of the Culture, Art and Folklore Societies in İzmir.In the introduction part, the concepts of urban and urban culture are discussed; concepts of culture, acculturation, enculturation, art, folklore, identity, cultural identity and organization are associated to the title of the thesis as well as the society phenomenon.In the first part, İzmir?s socio-cultural life was analyzed in terms of history, and the effects of the city?s commercial and social events on the cultural life are indicated. Atatürk?s musical and artistic point of view is interpreted along with the effects of the minorities living in İzmir on the city life, artistic activities and thus on the Musical Life of İzmir.The second part includes the transcription of the recordings from the interviews with fifty societies in İzmir city center and on the periphery of the city.In the third part, the structure of the societies, personal profiles and establishment purposes are handled, on the other hand; their musical activities are analyzed and the activities held are listed by interpreting the information gathered from the presidents of the societies by the help of charts.The data reached as a result of our researches are evaluated in the conclusion part.