Üniversite giriş sınavı yordama geçerliği çalışmalarının meta analizi
A meta analysis on the predictive validity studies of university entrance examinations
  1. Tez No: 302872
  2. Yazar: ESRA KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZEL TAVŞANCIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada 1982 yılı ve sonrasında uygulanan üniversite giriş sınavlarının (ÜGS) yordama geçerliğini belirlemek üzere meta analiz yapmak amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, araştırmanın sınırlılıkları doğrultusunda ulaşılan, belirtilen yıllar arasında uygulanan ÜGS'nin, yükseköğretimdeki akademik başarıyı yordaması üzerine yapılan 36 çalışma ve bu çalışmalardan elde edilen 147 alt çalışma oluşturmaktadır.Araştırmada etki büyüklüğü indeksi olarak korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışmalar tesadüfî etkiler modeline göre Fisher z yöntemiyle birleştirilmiştir. Araştırmada ortalama etki büyüklüğü belirlenmiş; buna bağlı olarak akademik başarının sınıf düzeyi, sınav sistemi, puan türü, bölüm çeşitliliği ve yetenek sınavı olarak belirlenen moderatör değişkenlere göre analizi yapılmıştır. Ayrıca yayın yanlılığı ve duyarlılık analizine yer verilmiştir.Araştırmanın sonucunda, ÜGS'nin yordama geçerliği ortalama etki büyüklüğü değerinin pozitif yönde ve küçük düzeyde (0.193) olduğu belirlenmiştir. Moderatör değişkenlerin analizinde ÜGS'nin yordama geçerliği etki büyüklüğü değerlerinin; birinci sınıflar üzerinde yürütülen çalışmaların, diğer sınıf düzeylerinde yürütülen çalışmalardan; tek oturumda uygulanan iki aşamalı sınav sisteminde kullanılan ÖSS üzerinde yürütülen çalışmaların, ÖYS, tek aşamalı sistemde kullanılan ÖSS ve iki aşamalı sistemin birinci aşaması olan ÖSS üzerinde yürütülen çalışmalardan; sayısal puan türünde yürütülen çalışmaların, eşit ağırlık ve sözel puan türünde yürütülen çalışmalardan; tek bölüm üzerinde yürütülen çalışmaların, farklı bölümler üzerinde yürütülen çalışmalardan, yetenek sınavı olmaksızın öğrenci kabul eden bölümler üzerinde yürütülen çalışmaların, ÖSS ve yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölümler üzerinde yürütülen çalışmalardan daha büyük olduğu belirlenmiştir. Meta analiz bulgularının geçersiz sayılabilmesi için, aksi yönde sonuç bildiren 15191 adet çalışmanın bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyze meta analysis of predictive validity studies of university entrance examinations (UGS) in 1982 and after.The study group of the study, consists of 36 studies made on the prediction of university entrance examinations (UGS) for higher academic achievement between the years specified and 147 substudies obtained from these studies? results. All work in accordance with the limitations of the study was obtained.The correlation coefficient was used as an index of effect size of the study. Studies based on random effects model were combined with Fisher's z method. The average effect size of the study was identified and its analysis was made in accordance with the moderator variables of grade level of academic achievement, the difference of examination system, point type, department variety and aptitude tests. In addition, publication bias and sensitivity analysis were included.As a result of the survey, the average effect size of the value of UGS predictive validity is determined in the positive direction and in the small level (0.193). In the analysis of moderator variables, the effect size values of predictive validity of UGS were determined to be larger as follows;? The studies of OSS conducted on a two-stage examination system applied in one session than Student Placement Test (OYS), OSS used in a single-stage system and the studies of OSS conducted on the first stage of a two-phase system.? The studies carried out on the first classes than studies conducted on other grade levels ;? The studies carried out on the university placement examinations (OYS) than studies conducted on the university student selection (OSS);? The studies carried out on the scores of maths-science than the studies carried out on the scores of Turkish-maths and Turkish social sciences? The studies carried out on a single section than studies conducted on different sections,? The studies conducted on the departments that accept students without the aptitude tests than the studies conducted on departments that accept students with aptitude tests and university selection exams.15191 studies which show the opposite results must be done to make meta-analysis findings invalid.