Üniversite giriş sınavlarında kullanılan ikinci aşama (ÖYS) testlerinden alınan puanlar ve akademik başarı derecesi ile bir genel yetenek testinden alınan puanlar arası ilişkiler
The Relationship between the second exam (ÖYS) of the general ability test
  1. Tez No: 81826
  2. Yazar: LALE SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
11 ÖZET Araştırmanın amacı, 1998 yılına kadar uygulanan Öğrenci Yerleştirme Sınavı'yla (ÖYS) yapılan seçme ve yerleştirme işlemine bir de genel yetenek testi eklendiği zaman üniversite başarısının daha iyi yordanıp yordanamayacağının incelenmesidir. Bu amaçla, geçmişten günümüze, ülkemizde Yükseköğretim Kurumlan'na seçme işleminin yapılmasındaki değişiklikler özetlendikten sonra, öğrenci yerleştirme sınavında genel yetenek testinin geçmişteki ve günümüzdeki yeri değerlendirilmiştir. Zaman içinde (1999 için yapılan değişiklikler hariç) genel yeteneği ölçen soruların azaltıldığı gözlenmiştir. Bu araştırmada halen okumakta olan bir grup öğrenciye, 1977 yılında ÜS S tarafından kullanılmış olan genel yetenek testi uygulanarak, öğrencilerin ÖYS 'dan aldıkları puan ve üniversitedeki basan ortalamaları (ABO) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. ÖYS'na girmiş ve 1998 yılı itibariyle Hacettepe Üniversitesi'nin (H.Ü.) 14 farklı bölümünde okumakta olan, 777 öğrenci araştırmaya denek olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan her deneğin üniversiteye girişteki ÖYS puanı ve akademik başarı ortalaması(ABO) H.Ü. Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığından temin edilmiştir. Sözel, sayısal ve şekilsel sorulardan oluşan 76 soruluk genel yetenek testi, deneklere ders saatlerinde uygulanmıştır ve test bir saat sürmüştür. Araştırmaya katılan 777 denek; cinsiyet, üniversitede ders aldıkları yıl ve üniversiteye girişteki puan türü değişkenlerine göre alt gruplara ayrılmış ve değişkenlerin düzeyleri arasında genel yetenek testinden alman puanlar açısından bazı farklılıklar gözlenmiştir.m Araştırmaya katılan 777 denekten 8 8' ine GYT ikinci kez uygulanarak test- tekrar test güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Bu bulgu göz önüne alındığında GYT, güvenirliği yeterince yüksek bir ölçme aracı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, yukarıda sayılan değişkenler ve alt kategorileri dikkate alınarak aşağıdaki hesaplamalar ve karşılaştırmalar yapılmıştır. 1) Araştırmaya katılan denekler; tüm, cinsiyet, devam edilen ders yılı ve üniversiteye girişte esas alman puan türü gruplarına göre GYT puanlarının, ABO ve ÖYS puanlarının aritmetik ortalamaları, standart kaymaları ve standart hataları ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ortalamaların birbirinden farklı olup olmadıkları cinsiyete ve devam edilen ders yılma göre uygun t testi ile hesaplanmıştır. Cinsiyete göre yapılan GYT, ABO ve ÖYS örneklem ortalamaları karşılaştırmalarından, GYT ve ÖYS örneklem ortalamalarının manidar olmadığı, fakat ABO örneklem ortalamasının ise manidar olduğu gözlenmiştir. Devam edilen ders yılma göre yapılan ilgili karşılaştırmalardan, GYT ve ÖYS örneklem ortalamalarının manidar olduğu, fakat ABO örneklem ortalamasının ise manidar olmadığı gözlenmiştir. 2) Üniversiteye farklı puan türü ile giren öğrenci grupları için GYT puanına göre varyans analizi hesaplanmış ve sonucun manidar çıkmasından dolayı, hangi gruplar arasmda manidar bir farklılık olduğunu anlamak için Scheffe Testi uygulanmıştır. Scheffe Testi sonuçlan incelendiğinde; puan türü gruplarına göre yapılan karşılaştırmalardan Türkçe-Matematik(TM) - Matematik(M) ve Sosyal(S) - Fen(F) manidar değiller iken, diğer karşılaştırmaların manidar olduğu gözlenmiştir.IV 3) Örnekleme giren tüm denekler için cinsiyete göre, devam edilen ders yılma göre ve üniversiteye girişte esas alman puan türüne göre ayrı ayrı; GYT puanlan, ABO ve ÖYS puanlan arası korelasyon katsayılan hesaplanmıştır. GYT- ABO, GYT-ÖYS ve ABO-ÖYS değişken çiftleri için hesaplanan korelasyon katsayılan incelendiğinde: GYT-ÖYS korelasyon katsayılan, F ve TS puan türüyle üniversiteye girmiş olan denekler için anlamsız, diğerleri için anlamlıdır. GYT-ABO korelasyon katsayılan, F ve S puan türüyle üniversiteye girmiş olan denekler için anlamlı, diğerleri için anlamsızdır. ABO-ÖYS korelasyon katsayılan, ikinci yıl derslerini alan denekler ile M ve S puan türüyle üniversiteye girmiş olan denekler için anlamlı bulunurken diğerleri için anlamsızdır. 4) Örnekleme giren tüm denekler için, cinsiyet gruplan için, devam edilen ders yılı gruplan için ve üniversiteye girişte esas alman puan türü gruplan için ayn ayn; GYT ve ÖYS puanlarından ABO'm yordamak için regrasyon analizi yapılmıştır. İlgili R2' lerin çok düşük olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, GYT ve ÖYS puanlanndan ABO'nm yordanamayacağını göstermektedir. Bu bulgular, benzeri araştırma bulgulanyla birlikte tartışılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, üniversitelere öğrenci seçiminde kullanılan F, M, TM, TS ve S gibi test puanlan yanında GYT puanlarının da kullanılmasının, genelde, seçme işleminin geçerliğini pek fazla etkilemediği; her iki durumda da yordama geçerliğinin“yeterince yüksek”olmadığı sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to examine whether the predictive power of General Entrance Examinations (GEE), until the year 1998 would increase if an additional general ability test was to be administered. For this purpose, the history of the changes in the process of selecting students were summarized describing changes of the quantity and the content of general ability questions of these examinations. Throughout the years (except, 1999) it has been observed that the questions which tested the general ability have decreased in number in the GEE. The general ability test of 1977 were administered to a group of students who are studying in Hacettepe University and the relationship between their GEE scores and their Grade Point Avarage's (GPA) were investigated. A total number of 777 students from 14 different programs were selected. Each subject's GPA's and GEE scores were obtained from H.Ü. registrar's office. The general ability test which contaned 76 verbal, mathematical and geometrical items were administrated to students in their class hours. The subjects were classified as to their sex, GEE score types ( i.e math, science...) and the year they are currently in ( first and second year only). Some significant differences on the scores of general ability test for these sub-classifications were observed. To calculate test-retest reliability 88 of 777 subjects were given the general ability test for the second time and a high reliability coefficient (0.83) was found.VI The following results were obtained. 1) Subjects were classified according to their sex, the number of years they have been in the programs and the type of scores that were taken into account in the General Entrance Examination. The means, standard deviations and standard errors of Student Placement Exam (SPE), Grade Point Avarage (GPA) and General Ability Test (GAT) were calculated separately according to the groups mentioned above, t tests were used to examine the differences of means due to sex and the number of years spent in the program. The results indicated that, general ability test and general placement exam scores were not significantly different according to sex of the subjects but the mean grade point avarage was. When the same comparisons were made due to the number of years the subjects were in the programs; it was observed that the general ability test scores and the general placement exam scores were significantly different, whereas the sample mean of grade point avarage was not. 2) The type of score that was taken into account in the General Entrance Examination had a main effect on the GAT scores and Scheffe Test was used to identify the source of differences. According to the Scheffe Test results, although TM(Turkish-Mathematics) - M(Mathematics) groups' and S(Social) - F(Science) groups' comparisons have not shown significant difference, all the other comparisons were significantly different in terms of GAT scores. 3) According to the results the general ability test scores and the general placement exam scores were correlated only for subjects whose Science (S) and Turkish-Mathematies (TM) scores were taken into account. The general ability test scores and the grade point avarage were significant for those subjects whose Science (F) and Social (S) scores were taken into account in the general placement exam while the correlation coefficients of the rest of the groupsvıı were not significant. The correlation coefficients of the general point avarage and the general placement exam scores were significant for those subjects who were in their second year in the programs and for those subjects whose M and S scores were taken into account in the general placement exam. 4) Regression analysis was used to calculate the predictive power of GAT and SPE scores for GPA due to the subjects' sex, the number of years they have spent in the current programs and the type of scores that were taken into account in the General Entrance Examination. The relevant R2 values were very low. It was concluded that the GAT and SPE scores can not be used to predict GPA. The results were discussed in accordance with the findings of similar studies and it has been concluded that using GAT in addition to others types of scores of the General Entrance Examination ( F, M, TM, TS and S) doesn't increase the validity of the selection process.