Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi puanlarının Yükseköğretim Kurumları Sınavını yordama gücü
Prediction power of scores of transition from secondary to high school on results of Higher Education Institution Exam
- Tez No: 646430
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) alt testlerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) alt testlerini yordama gücüne bakılmıştır. Araştırmanın evrenini Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında TEOG'a, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında YKS'ye giren 1149 öğrenci, çalışma grubunu ise 459 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırma için aynı öğrenciye ait TEOG ve YKS alt testi ham puanları kullanılmıştır. Araştırmanın ilk iki alt probleminde sözel ve sayısal alanlardaki TEOG alt testi ham puanları ile sözel ve sayısal alanlardaki YKS alt testi ham puanları arasındaki ilişki düzeyi Pearson korelasyon katsayısıyla hesaplanmıştır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde ise YKS'deki yerleştirmeye esas puanları hangi alt testlerin yordadığı çoklu regresyon analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre; TEOG sözel alan alt testleri ile YKS sözel alan alt testleri arasındaki korelasyonlar -0,171 ile 0,690 arasında değişmekteyken, TEOG sayısal alan alt testleri ile YKS sayısal alan alt testleri arasındaki korelasyonlar 0,051 ile 0,745 arasında değişmektedir. TEOG alt testleri ile TYT alt testleri arasındaki korelasyonların AYT alt testlerine kıyasla daha yüksektir. TYT puanını en iyi yordayan değişkenler; matematik (2. dönem), tarih (1. dönem), matematik (1. dönem), din kültürü (1. dönem), fen ve teknoloji (2. dönem) TEOG alt testleridir. SAY puanını en iyi yordayan değişkenler; matematik (2. dönem), matematik (1. dönem), tarih (1. dönem) TEOG alt testleridir. EA puanını en iyi yordayan değişkenler; tarih (2. dönem), matematik (2. dönem), İngilizce (1. dönem), Türkçe (2. dönem) TEOG alt testleridir. SÖZ puanını en iyi yordayan değişkenler; Türkçe (2. dönem), tarih (1. dönem), din kültürü (1. dönem), tarih (2. dönem) TEOG alt testleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive power subtests of high school admission exam (TEOG) to subtests of higher education admission exam (YKS) has been investigated. The population of the research consists of a total of 1149 students who took TEOG and YKS in Vezirköprü district of Samsun in 2013-2014 and 2017-2018 academic years, respectively. The group of the research consists of 459 students. TEOG and YKS subtest raw scores of the same student were considered for the research. In the first two sub problems, the relation between TEOG subtest raw scores in verbal and quantitative sections and YKS subtest raw scores in verbal and quantitative sections was analyzed by Pearson correlation. In the third subproblem, which subtests predicted the scores of placement in YKS were analyzed by using multiple regression analysis. According to the research results; correlations in verbal sections vary between -0.171 and 0.690 while the correlations in quantitative sections vary between 0.051 and 0.745. It is observed that the correlations between TEOG and TYT subtests are higher than the correlations between TEOG and AYT subtests. The most predictive variables for TYT are mathematics (2nd), history (1st), mathematics (1st), religious culture (1st), science and technology (2nd) subtests. The most predictive variables for the quantitative scores are mathematics (2nd), mathematics (1st), history (1st) subtests. The most predictive variables for the equally-weighted scores are history (2nd), mathematics (2nd), English (1st), Turkish (2nd) subtests. The most predictive variables for the verbal scores are Turkish (2nd), history (1st), religious culture (1st), history (2nd) subtests.