Başarının değerlendirilmesinde Algılanan Halo Etkisi Ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of Perceived Halo Effect Scale on evaluation of achivement
  1. Tez No: 302876
  2. Yazar: BETÜL KARAKOÇ ALATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, başarılarının değerlendirilmesinde algıladıkları halo etkisinin belirlenmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi ve bu ölçekten alınan puanların bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Tarama modelinde olan ara?tırmanın evrenini Tokat ilinde bulunan merkez ilköğretim okullarında öğrenim gören 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Ölçeğin 38 maddelik deneme formu rastgele seçilen 767 ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencisine uygulanmıştır ve yapı geçerliğini belirlemek üzere yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda 32 maddelik nihai form oluşturulmuştur. Nihai form doğrulayıcı faktör analizi yapmak üzere rastgele seçilen 308 ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Elde edilen veriler ölçek geli?tirme sürecinin adımlarına uygun olarak analiz edilmi?tir. Ölçeğin bütününe ait Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayısı 0.94, test-tekrar test güvenirlik katsayısı ise 0.83'dür. Yapılan analizler sonucunda ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin algıladıkları halo etkisini ölçebilecek, toplam 5 alt boyut ve 32 maddeden olu?an geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış bir ölçek geliştirilmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, okul türü, sosyo-ekonomik düzey ve sınıf düzeylerine göre Algılanan Halo Etkisi Ölçeği'nden alınan toplam puanlara ilişkin karşılaştırmalar yapılmıştır. Öğrencilerin Algılanan Halo Etkisi Ölçeği'nden aldıkları puanlar cinsiyete göre manidar bir ?ekilde farklılaşırken, sınıf düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve okul türüne göre manidar bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin ölçekten aldıkları toplam puanlar ile karne notu ve SBS puanları arasında ise manidar ve negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
What is aimed in this study is to develop a valid and reliable scaling instrument related to determining the halo effect perceived by 6th, 7th and 8th grade students in their evaluation of the success and to analyze the scores acquired from this scale. Sixth, 7th and 8th grade students having education in central elementary schools of Tokat form the target population of the study. Scale?s test form that includes 38 clauses was conducted with on 767 6th, 7th and 8th grade students chosen randomly and a final form with 32 clauses was created as a result of exploratory factor analysis carried out to define the structure validity. The final form was implemented to 308 elementary school 6th, 7th and 8th grade students chosen randomly to carry out confirmatory factor analysis. Acquired data were analyzed in accordance with the steps of scale development period. Cronbach?s Alpha coefficient of internal consistency was 0.94, test-retest reliability coefficient was 0.83. As a result of the analysis, a proven valid and reliable scale that consists of 5 sub-dimensions and 32 clauses and that can quantify the halo effect perceived by 6th, 7th and 8th grade students was acquired. Comparisons related to total scores taken from the Perceived Halo Effect Scale according to the students? gender, school type, socio-economic level and class level were made. Whereas the scores of the students taken from the Perceived Halo Effect Scale significantly differentiate according to gender, there was determined no significant difference according to the class level, socio-economic level and school type. There was noticed a significant and negative difference among students? total scores, school report scores and SBS (Placement Test) results.