İlköğretim Türkçe öğretim programlarında yer alan ara disiplin kazanımlarına yönelik uygulayıcı görüşlerinin belirlenmesi
Defining the thought of the ones that implement cross-curriculum acquisition which is occurred in the Turkish language instruction program of primary education
- Tez No: 302878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim Türkçe(1-5) programında yer alan ara disiplin kazanımlarına yönelik uygulayıcıların görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma Ankara ili Altındağ ilçesinde çalışan sınıf öğretmenlerinin ilköğretim Türkçe programında yer alan ara disiplin kazanımlarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için tesadüfî örnekleme ile seçilen 15 ilköğretim okulunda görev yapan 75 sınıf öğretmeni seçilmiştir.Bu araştırma, tarama modeli biçimindeki betimsel bir araştırmadır. Araştırmada kullanılan veriler, farklı yaşlardaki bireylerden elde edilmiş ve kesitsel araştırma düzeni kullanılmıştır. Bu araştırmada, araştırma grubu 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Altındağ ilçesi ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenlerinden olmak üzere toplam 75 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanması için, ?İlköğretim Türkçe Programında Yer Alan Ara Disiplin Kazanımlarına Yönelik Uygulayıcıların Görüşleri ?adlı ölçek araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, verilerin analizi yapılırken önce betimsel istatistikler; ardından anlamlılık testleri yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin Türkçe dersi ara disiplin kazanım etkinliklerinin öğrenci düzeyine orta düzeyde uygun bulunduğu; öğretmenlerin kıdeminin, eğitim durumunun ve öğrenci sayısının önemli bir değişken olmadığı görülmektedir. En düşük ve en yüksek puanlar dikkate alındığında öğretmenlerin Türkçe dersi ara disiplin kazanım etkinliklerinin programda önerilen öğretim yöntem teknik ve stratejilerine orta üst düzeyde uygun bulunduğu; öğretmenlerin kıdeminin, eğitim durumunun ve sınıflarında bulunan öğrenci sayısının önemli bir değişken olmadığı görülmektedir. Yapılan betimsel istatistikte en düşük ve en yüksek puanlar dikkate alındığında öğretmenlerin Türkçe Dersi ara disiplin kazanım etkinliklerinin ders programında belirtilen kazanımlara orta düzeyde uygun bulunduğu, öğretmenlerin kıdemlerinin önemli bir değişken olduğu ancak eğitim durumunun ve sınıflarında bulunan öğrenci sayısının önemli bir değişken olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the thought of the ones that implement cross-curriculum acquisition which is occurred in the Turkish Language Program (1-5) of Primary Education.The research was applied to determine the thoughts of the classroom teachers who work in Altındag district of Ankara about cross-curriculum acquisition which is occurred in the Turkish Language Program of Primary Education. In order to reach that purpose 75 classroom teachers were chosen from 15 Primary Schools that was chosen by casual sampling.This is a descriptive research which was done in the frame of survey research model. The data used in this research were obtained from different age groups of people and cross-sectional method of investigation was used. Research group consisted of 75 participants who worked as classroom teachers in Primary Schools of Altındag district of Ankara in 2010- 2011 academic year. In order to gather the data, the scale which is called as ?The Thought of the Ones that Implement Cross-curriculum Acquisition which is Occurred in the Turkish Language Program of Primary Education? was improved by the researcher. The obtained data were analyzed in the SPSS package program. In the direction of this research?s aims, firstly descriptive statistics and then significance tests were made while analyzing the data.As a result of this study, it is realized that the activities of the teachers on cross-curriculum acquisition of Turkish Lesson are appropriate in the middle-level for students and the seniority, educational background and class attendance of the teachers are not significant variables.When the lowest and the highest marks are considered, it is realized that the activities of the teachers on cross-curriculum acquisition of Turkish Lesson are appropriate in the middle-upper level for education methods and strategies which are suggested in the program; the seniority, educational background and class attendance of the teachers are not significant variables. When the lowest and the highest marks are considered in the descriptive statistic, it is realized that the activities of the teachers on cross-curriculum acquisition of Turkish Lesson are appropriate in the middle-level for the acquisition which is emphasized in the lesson program, the seniority of the teachers is a significant variable but educational background and class attendance of the teachers are not significant variables.