İngiltere ve türkiye'deki ilköğretim ı. kademede insan hakları eğitimlerinin karşılaştırılması
The comparison of human rights education on first level of primary education in england and turkey
- Tez No: 205354
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalısma ilkögretim birinci kademe düzeyinde ngiltere ve Türkiye'de uygulanmakta olan insan hakları egitim programlarının karsılastırılması, resmi ve sivil toplum kurulusları ile akademik çevreden konu alanı uzmanlarının görüsleri dogrultusunda getirilen verilerle bu alanda çalısacaklara ısık tutması amacıyla hazırlanmıstır. Arastırmada doküman incelemesi ile görüsme gibi iki farklı teknik birlikte kullanılarak getirilen bulguların desteklenmesi amaçlanmıstır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde; çalısmanın birinci boyutu için doküman incelemesi yapıldıgından veriler karsılastırmalı olarak ele alınmıs, getirilen programlar sahip oldukları ögeler ve özellikleri açısından degerlendirilmistir. Çalısmanın ikinci boyutunda ise, uzman görüsleri, resmi ve sivil toplum kuruluslarının görüsleri yarı yapılandırılmıs görüsme teknigi ile toplanmıstır. Görüsme verileri ayrı ayrı kategorilenerek içerik analizi yöntemiyle verildikten sonra öneriler bölümünde veri olarak kullanılmıstır. Arastırma bulgularına göre ulasılan bazı sonuçlar özetle söyledir; ngiltere'de insan hakları egitimine yönelik baslı basına bir ders bulunmazken söz konusu disipline iliskin konular vatandaslık egitimi dersi adı altında verilmektedir. Türkiye'de ise bu durum insan hakları ve vatandaslık egitimi ara disiplini baslıgı ile verilmektedir. Her iki programında birbirine benzer ve farklı yönleri bulunmaktadır. Örnegin, ngiltere'deki ögretim programlarında, programın ögelerinden hedef kavramı yerine ?ögrenme amaçları? kullanılırken Türkiye'de ?kazanım? ifadesi kullanılmaktadır. ngiltere'de program ögrenciyi düsündürmeye, mukayeseler yaptırmaya, hayata dair gerçeklere yorumlamalar yaptırmaya, yeteneklerinin farkında, elestirel düsünmeye, sorgulamaya, sorumluluk almaya dönük bir anlayısla hazırlanırken, Türkiye'de kazanımların yarısından fazlası bilissel alana yönelik olarak hazırlanmıstır. Dolayısıyla ngiltere'deki programın yapılandırmacı egitim modeline daha uygun olan bir anlayısla düzenlendigini, Türkiye'deki programın ise halen davranısçı egitim modelinin izlerini tasıdıgını söyleyebiliriz. ngiltere'de içerigin belirlenmesine yönelik ana kavramlar ve özellikler belirlenerek, her bir amaç dogrultusunda yazılmıs konular listesi yer almaktadır. Ancak Türkiye'de bu ögeye iliskin daha sınırlı bulguya ulasılmıstır. Egitim durumları açısından her iki programda da düzenlenecek etkinlikler açık bir sekilde örneklendirilmis, ögretmenin rolü ve yapması gerekenler tablolar halinde ii belirtilmistir. Degerlendirme ögesine iliskin olarak ise her iki ülkede de her hangi bir bulguya rastlanmamıstır. Yapılan literatür taraması ile görüslerine basvurulan tüm çevrelerden elde edilen sonuçlara göre; ilkögretim birinci kademe düzeyinde bagımsız bir insan hakları dersine gerek olmadıgı anlasılmıstır. nsan hakları egitim programlarının gelistirilmesi çalısmalarında, bu alanda yetkin kurum ve temsilcilerinin olması gerektigi de saptamalar arasındadır. nsan hakları egitim programının kazanımları ayrıntıdan uzak, duyarlı ve saygılı bir birey yetistirmeyi amaç edinmelidir. lkögretim düzeyinde daha çok yasamla ilgili olan, farklılıklara saygı, düsüncelere saygı, hak, temel hak ve özgürlükler gibi konuların öncelikli olarak ele alınmasına dikkat çekilmistir. çerik ilkögretim çagı çocugunun gelisimsel özellikleri dikkate alınarak somuttan soyuta, basitten karmasıga, kolaydan zora dogru bir sıralamayla hazırlanmalıdır. Egitim durumları ögrenciyi merkeze alan, bilgiyle uygulamanın iç içe oldugu etkilesimsel yöntemlerle desteklenmelidir. Degerlendirme ise sürece yönelik olarak, çagdas ölçme degerlendirme yöntemleriyle gerçeklesmesi gerektigi de belirlemeler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared by the comparison of the human rights education applied on the first level of primary school in England and Turkey and through the views of the experts of academic milieu on this matter and governmental and non-governmental organizations. In the research, it was aimed to verify the findings acquired by using two different techniques like document analysis and negotiation. In the analysis of the acquired findings, the data was dealt with comparatively since a document analysis has been conducted for the first step of the research, and the introduced programs were evaluated according to the features and items they possess. In the second step of the research, the views of the experts and governmental and non-governmental organizations have been brought together by half-established negotiation techniques. Negotiation data, after having been categorized seperately and presented through content analysis, has been used as data in proposition section. Some results achieved acccording to the research findings can be summarized like that: while there is not a lesson by itself intented for human right education in England, subjects related to the mentioned discipline topic are given under the name of citizenship education. As to Turkey, the same issue is provided under the title of intermediate discipline of human rights and citizenship education. Both programs share similar and different aspects. For instance, while in England `teaching objectives? is used instead of the concept of target?one of the item of the program, the term `acquisition? is used in Turkey for the same concept. While in England the program makes students think, compare and contrast, comment on the facts related to real life, be aware of their skills and provides them an understanding based on critical thinking, inquiring and taking responsibility, in Turkey more than half of the acquisition has been prepared for the cognitive area. For this reason, we can say that the program used in England is prepared by an approach more appropriate to the constructive education model whereas in Turkey the program still bears the trace of the education model based on behaviour. In England, by determining the main concepts and features intended for establishing the contents, a list of subjects written in accordance with each objective takes place. But, in Turkey limited findings related to this item has been achieved. In terms of educational condition, the activities to be arranged in both programs has been summarized explicitly, and the role of teachers and the things they should do iv have been stated in frames. As for the evaluation item, no finding has been come upon. According to the results acquired from the milieu whose views were asked for through a literature review, it has been understood that there is no need for human right education by itself on the first level of primary school. In the studies carried out to improve human rights education programs, the necessity for authorized associations and representatives is among the ascertainments. The acquisition of the human rights education should take as a goal to bring up individuals who are courteous, sensible and away from detail. On the primary school level, it has been stressed that subjects especially related to life such as respect for the opinions and discrepancy, basic rights and freedom should be handled in priority. Contents should be prepared in an order from concrete to abstract, simple to complex and easy to difficult considering the development age of primary school children. Educational conditions should be supported with techniques which center on student and in which information and practice are included together. As for the evaluation, as intended for the process, the necessity of its being implemented through contemporary measuring and assessment techniques is among the resolution.