Eğitim müfettişlerinin inceleme ve soruşturma sürecinde yaptıkları hatalar
The mistakes education supervisors made in the process of inspection and investigation
- Tez No: 302895
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırmanın amacı; araştırma yapılan ilde 2000-2009 yılları arasında, inceleme ve değerlendirme komisyonu raporları ile idare mahkeme kararlarında belirtilen, eğitim müfettişlerinin inceleme ve soruşturma sürecinde yapmış oldukları hataları belirlemektir.Araştırma, tarama modelinde nitel betimsel bir araştırmadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak nitel araştırmalarda veri toplama yöntemlerinden biri olan belge/doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, çalışma yapılan ilde eğitim müfettişleri tarafından son 10 yılda disiplin hukukuna göre hazırlanan 1547 inceleme ve soruşturma dosyasından toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik çözümlemesi uygulanmıştır.Araştırma sonunda, inceleme ve değerlendirme komisyonu raporlarına göre eğitim müfettişlerince inceleme ve soruşturma raporlarında en fazla hatanın; şekil yönünden ?Raporların ve/veya rapor kapağının ve/veya üst yazının dil ve anlatım yönünden açık ve/veya anlaşılır olmadığı; yazım kurallarına uyulmadığı; yazım yanlışları bulunduğu (isim, unvan, yer, tarih, olay vb.)?; usul yönünden ?Dosyada belge eksikliği bulunduğu ve/veya dosyaya yanlış belge konulduğu; belge incelemesinin daha kapsamlı yapılması?; esas yönünden ise ?Dosyadaki fiil/fiiller ile teklifler arasında denge bulunmadığı (disiplin, idari ve/veya mali yönleri olduğu halde teklif yapılmadığı, eksik veya yanlış yapıldığı; disiplin, idari ve/veya mali yönleri olmadığı halde teklif yapıldığı)? alt kategorilerinde yapıldığı; idare mahkemesi kararlarına göre ise en fazla hatanın ?Dosyadaki fiil/fiiller ile teklifler arasında denge bulunmadığı (disiplin, idari ve/veya mali yönleri olduğu halde teklif yapılmadığı, eksik veya yanlış yapıldığı; disiplin, idari ve/veya mali yönleri olmadığı halde teklif yapıldığı)? alt kategorisinde olduğu; yine bu araştırmada inceleme ve soruşturma dosyalarında eğitim müfettişlerince en fazla hatanın ?Rapor Yazma? aşamasında yapıldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to be discovered of the mistakes education supervisors made in the inspection and investigation process, stated in the decisions of inspection and evaluation commission reports and administrative court in the province where the research was conducted between 2000 and 2009.The research is a qualitative, descriptive research in the screening model. In the research, document inspection which is one of the methods of data collection was used as a technique of data collection. Research data was collected from the 1547 inspection and investigation file prepared according to the disciplinary law by the education supervisors in the province where the study was conducted during the last ten years. In the analysis of data, content analysis was applied.In the result of research, according to the inspection and evaluation commission reports, in the inspection and investigation reports, the data was attained by the education supervisors about that the most of the mistakes, in terms of shape `Reports and/or report cover and/or the top of the article not being clear and/or understandable in terms of language and expression , non-compliance with the rules of spelling, being spelling mistakes (Name, title, location, date, event, etc.), in terms of procedures `Lack of document in the file and/ or incorrect document being placed in the file, document inspection to be done in a more comprehensible way?, and also in terms of base ` Not being a balance between the action/actions written in the file and proposal (although having disciplinary, administrative and/or financial aspects, not being made proposal, being made incomplete or wrongly, although not having disciplinary, administrative and/or financial aspects proposal being done)? were made in its subcategories, furthermore, according to the decisions of administrative court, most of the mistakes `Not being a balance between the action/actions written in the file and proposal (although having disciplinary, administrative and/or financial aspects, not being made proposal, being made incomplete or wrongly, although not having disciplinary, administrative and/or financial aspects, proposal being done) were in subcategories, still in this research, most of the mistakes were made in the stage of `making report? in the inspection and investigation files by education supervisors.