Öğrenci gençliğinin televizyon magazin programları ve kitle kültürü ilişkisi hakkındaki değerlendirmeleri
Student youth?s evaluations about the relationship between television magazine programs and mass culture
- Tez No: 302896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada magazin programları ile kitle kültürü ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın genel amacı; `Türkiye'de özel televizyonların magazin program formatı adı altında yaptıkları yayımlarda kitle kültürü üretimine katkı yapıp yapmadıklarını öğrenci gençliğinin değerlendirmelerine dayalı olarak belirlemektir.'Bir alan araştırması niteliği taşıyan bu çalışma `tarama' modelindedir. Araştırmanın evrenini, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ? Televizyon ? Sinema, Halkla İlişkiler ve Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencileri ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada, öğrencilerden veri toplamak üzere soru kağıdı (anket) yöntemi kullanılmaktadır. Veriler istatistiksel çözümleme yoluyla incelenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin, magazin programlarının yapay bir kitle kültürü oluşumuna katkısının bulunduğunu düşündükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between magazine programs and mass culture has been studied in this research paper. The aim of this research is to determine whether magazine programs broadcasted by private televisions under the name of magazine reporting make a contribution to production of mass culture or not based on the student?s evaluations.This field resarch has a scanning model. The examples of the research covers the last class students of Ankara University Communications Faculty Radio ? Television ? Cinema, Public Relations and Journalism Departments and Ankara University Educational Sciences Faculty. Questionaire method is used in this research to collect datas from the students. These datas are examined and interpreted through statistical analysis. As a result, it is determined that students think of magazin programs make a contribution to production of mass culture.