Yetişkin eğitimi programlarının geliştirilmesi süreci açısından 'Benim Ailem' kurs programının değerlendirilmesi
Evaluation of 'My Family' programme in terms of planning process of adult training programs
- Tez No: 302903
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Ankara ili ve ilçelerinde uygulanan Benim Ailem programının yetişkin eğitiminde program geliştirme sürecine uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırma nitel ve nicel verileri içeren karma bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini temsil etmek üzere kademeli örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcılardan 300 kişi ve eğitmenlerden 48 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise, Benim Ailem Programının yeniden tasarımında görev alan uzmanların tamamı olan 5 kişiden; Benim Ailem Programını tamamlayanlar arasından maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 15 kişiden ve eğitmenler grubu arasından odak grup görüşmesinde yer alan 7 kişiden oluşan çalışma grupları bulunmaktadır.Nicel verilerin analizinde örneklem gruplarına araştırmacı tarafından hazırlanan anketler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Verilerin yüzde (%), frekans (f) ve aritmetik ortalama ( ) analizleri yapılmıştır. İki ayrı kümenin verdiği cevapların analizinde ise t-testi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde; çalışma gruplarına araştırmacı tarafından belirlenen sorular sorulmuş; Benim Ailem programının yeniden tasarımında görev alan uzmanlarla yapılan görüşmelerin çözümlenmesinde, Benim Ailem programı eğitmenleri ile yapılan odak grup görüşmesinde ve Benim Ailem programını tamamlayanlar ile yapılan görüşmelerin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Araştırma bulguları Benim Ailem programının genel anlamda yetişkin eğitiminde program planlama sürecine uygun olarak tasarlandığını ve katılımcı ve eğitmenlerin programı oldukça başarılı bulduklarını ortaya koymuştur.Öte yandan, Benim Ailem programının ihtiyaç analizi sırasında katılımcı grubun görüşlerine yeterince başvurulmadığı; programın geliştirilmesi sürecinde program değerlendirme çalışmasının yapılmadığı; haftalık ders saati süresinin eğitmenlerce yeterli bulunmadığı; programa ayrılan bütçenin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bunların dışında, kaynak materyallerin katılımcılara yeter sayıda ve zamanında ulaştırılmasında, ev ziyaretleri için yapılan ulaşım masraflarının karşılanmaması hususunda ve bazı semtlerde katılımcı ve uygun derslik bulmakta da sorunlar yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a combined study containing both qualitative & quantitative data and intending to evaluate the compatability of ?My Family? programme applied for adult training in terms of program development. The sampling of 300 attendees and 48 trainers were picked via gradual sampling method and used for research sampling group. In the qualitative dimension of the research, there study groups made up of 5 people who are total assigned experts of redesign of the aforementioned program, 15 graduates of the program picked according to maximum sampling method and 7 trainers who attend to focus group meeting.Concerning the analysis of quantitative data, researcher polled the sample groups by self-prepared questionnaires. The compiled data were analyzed via SPSS. median, mode ( ) and percentages (%), are employed in the study. For the answers given by two groups t-test was employed. Concerning the analysis of qualitative data, questions specified by the researcher were raised to the working groups. Descriptive analysis method was applied for the analysis of the interviews with the experts assigned to the restructuring of ?My Family? programme, the trainers who attend to focus group meeting, and also the program graduates.Research findings has proved that ?My Family? programme, in general, designed properly for planning of adult training process and was concluded as successful by the attendees as well as trainers.However, during the requirement analysis process of ?My Family? programme, it is concluded that insufficient data collected concerning attendees opinions about the programme, programme was not reevaluated during programme enhancement process, weekly training hours were stated to be not enough by the trainers and the budget spared for the program was insufficient. Furthermore, respectable number of problems occured in submitting the sufficient amount of source materials to the attendees in due time, lack of reimbursement of travelling expenses for home visits and lack of training classes in some regions.