Yetişkinlerin öğrenme özelliklerine göre düzenlenmiş internet temelli bir eğitim ortamının değerlendirilmesi: Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik korfbol eğitimi örneği
Evaluation of internet based training enviroment which is built for adults? learning principles: Korfball training sample for physical education teachers
- Tez No: 302904
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, internet temelli bir yetişkin eğitimi programında bulunması gereken özelliklere göre düzenlenmiş olan beden eğitimi öğretmenlerine yönelik İnternet temelli bir yetişkin eğitimi uygulamasının, öğrenenlerin görüşlerine ve katılım davranışlarına göre değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu tez bir eylem araştırmasıdır ve beden eğitimi öğretmenlerine korfbol eğitimi vermek amacıyla oluşturulmuş E-HİZMETİÇİ sitesine kayıt yaptıran öğretmenler üzerinde uygulanmıştır. Çalışma grubu 6 haftalık eğitimi tamamlayan 5'i kadın 13'ü erkek 18 gönüllü beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır.Araştırmada önceden tespit edilmiş bir sorunun çözümüne ilişkin internet temelli bir yetişkin eğitimi programı planlanmış, uygulanmış ve sonra da değerlendirilmiştir. Araştırmanın bu üç aşamasına ilişkin veriler yüzde ve frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılarak betimlenmiş, eğitimi tamamlayanlarla terk edenler arasındaki fark ki-kare testiyle, açık uçlu sorulara verilen yanıtlar ise betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; eğitimi tamamlayanların yarısı 31-35 yaş grubu genç yetişkinlerdir. Eğitime katılanlar İTYE'yi takip edebilmek için gerekli bilgisayar becerilerine sahiptir. Korfbol sözlüğü yoğun ilgi görmüştür. Forumun nasıl işlediğini bilmemek etkileşimi olumsuz etkilemektedir. Yazılı sorular katılımcıların en zorlandıkları sınav bölümüdür. Katılım sertifikası ve korfbol kitapçığı yoğun ilgi görmüştür. Çevrimiçi gergin konuşma ve tartışmalarda katılımcılar yüz yüze olduklarından daha kontrollü davranmaktadırlar. Eğitimi tamamlayanlarla terk edenlerin eğitime katılma sebepleri arasındaki fark istatistiksel olarak 0,05 düzeyinde anlamlıdır. Eğitimi tamamlayanlar korfbolu ve İTYE'yi tanımak isteyenlerdir. Eğitimi tamamlayanlarla terk edenlerin çalıştıkları kurum arasındaki fark istatistiksel olarak 0,05 düzeyinde anlamlıdır. Eğitimi tamamlayanlar ortaöğretimde çalışan öğretmenlerdir. Katılımcıların değerlendirmesine göre kolaylaştırıcı başarılı, eğitim ortamı nitelikli bulunmaktadır.Sonuçta, çalışma grubunun görüşleri ve web sitesinden izlenen katılım davranışlarına göre, planlanan ve uygulanan internet temelli yetişkin eğitimi programının başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was performed for evaluation in line with leraners? ideas and partication behaviours of internet based adult training application for physical education teachers which was arranged according to internet based adult training applications features.This thesis is an action research and it was applied on the teachers who signed up to E-HİZMETİÇİ which was designed for teaching korfball to teachers of physical education. Working group consists of 18 volunteer teachers of physical education who completed 6 weeks training and 5 of them are women whereas 13 of them are men.In the research, an internet based adults training (IBAT) programme was designed, applied and evaluated which is related to solving of a problem diagnosed beforehand. The data?s that are related to this 3 levels of research were depicted by using standart deviation, arithmetic mean, percent and frequence. Also, the difference between the ones who were able to complete the training and the ones who were not able to complete the training was construed with chi-square test whereas the answered which were given to open ended questions were construed with descriptive analysis method.According to the results of the research; the half of the ones who were able to complete the training belongs to 31-35 years old young adults. The ones who joined the training came out of the ones who had required computer skills. The ?dictionary of korfball? attracted attentions a lot. Not knowing how the forum works effects interaction negatively. Written questions were the hardest part of the test for participants. Certificate of attendance and korfball booklet attracted attention a lot. In the intense online talkings and debates, the attendants acted more controlled than face to face interactions. The difference between the reasons for joining the training (comparing the ones who are able to complete and who were not able to complete) is statistically more meaningful in the level of 0,05. The institution difference between the ones who completed the training and quit the training is statistically 0,05 percent more meaningful. According to attendants evaluation, faciliative succesful educational enviroment seems eligible.All in all, according to attendants? perspective and joiners attribution which were observed from the website, it seemed that internet based adults? training programme which was planned and applied was successful.