Ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerinin incelenmesi
The examination of the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents' romantic relationships
- Tez No: 302911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel yaklaşım ve nitel yaklaşımın bileşimini içeren karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, çalışma grubunu Ankara İli sınırlarında yer alan çeşitli dershanelere devam eden 16-17 ve 18 yaşlarında 359 ergen oluşturmaktayken; araştırmanın nitel boyutunda, çalışma grubunu 16 ergen oluşturmaktadır.Araştırmanın nicel boyutunda, ergenlere romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16 programında çözümlenmiştir. Ergenlerin bugüne kadar yaşadıkları romantik ilişki sayısı, ilk romantik ilişki yaşama yaşları, bugüne kadar yaşadıkları en uzun romantik ilişki sürelerinin cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterip göstermediği t- testi, tek yönlü varyans analizi ve ki-kare testleriyle test edilirken, ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerinin frekans ve yüzde dağılımları verilmiş ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi ile test edilmiştir.Araştırmanın nitel boyutunda, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak, ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerinin neler olduğu ergenlerle yapılan görüşmelerle ayrıntılı bir biçimde resmedilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir.Araştırma bulguları, ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma ve sürdürme nedenleri olarak, duygusal yakınlık, romantik eşlerinin kişilik özellikleri, iyi anlaşma, romantik eşlerinin güzel-yakışıklı olması ve gelecekte evlenmeyi düşünmelerini yüksek oranda belirttiklerini göstermiştir. Ergenlerin romantik ilişkilerini bitirme nedenleri olarak ise yalan söyleme, anlaşmazlık, sadakatsizlik, duygusal yakınlık eksikliği, romantik eşlerinin anlayışlı olmamaları, gelecekte evlenmeyi düşündükleri kişi olmadıklarını anlamaları ve kıskançlık yüksek oranda belirtilmiştir.Ergenlerin romantik ilişkilerini başlatma, sürdürme ve bitirme nedenlerinde cinsiyete göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular, literatür doğrultusunda tartışılmış ve birtakım önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done with the aim of investigating the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents? romantic relationships. The research was carried out as a mixed method including combination of both quantitative and qualitative approaches. While in quantitative design, 359 adolescents 16-17-18 years old attending training centers in Ankara constituted the study group, in qualitative design, 16 adolescents constituted the study group.In quantitative design, the questionnaire developed by the researcher to determine the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents? romantic relationships was used. The data obtained was analysed using SPSS 16. While whether the number of romantic relationships the adolescents had experienced up to today, the age of the adolescents had experienced their first romantic relationships and the longest romantic relationship time they experienced varied by gender and age or not was tested with t-test, one way ANOVA and Chi-Square tests, the frequency and percentage distribution of the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents? romantic relationships was taken and whether the results varied by gender or not was tested with t-test.In qualitative design, the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents? romantic relationships were depicted comprehensively having interviews with the adolescents using the interview form developed by the researcher. The data obtained was analysed by content analysis.Findings revealed that the adolescents stated in highest rate emotional intimacy, the personality traits of their romantic partner, getting along well, physical attractiveness and planning to get married in future as the reasons of initaiting and maintaining their romantic relationships. As the reasons of breaking up their romantic relationships, the adolescents stated in high rate lying, not getting along well, infidelity, lack of emotional intimacy, their romantic partners not being understanding, recognizing their romantic partners not the person they would get married in future and jealousy.The significant differences according to gender among the reasons of initiating, maintaining and breaking up adolescents? romantic relationships were determined.The data obtained was discussed in direction of the literature and several suggestions were made.