Türk liman işletmelerinde vergi istisna uygulamaları üzerine bir inceleme
An examination of tax exemption practices at Turkish port authorities
  1. Tez No: 302997
  2. Yazar: MAHMUT MEFTUN CANBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Maliye, Ulaşım, İşletme, Marine, Finance, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Vergi ve gümrük kanunlarında yer alan istisna ve muafiyet düzenlemeleri arasında denizcilik sektörüne istisna ve muafiyet tanıyan düzenlemeler daha fazladır. Denizcilik sektörüne ilişkin hukuk düzeni ile açıklanması gereken kavramların yeterli düzeyde mali mevzuata aktarılamaması ve deniz ekonomimizin unsurlarının bütünüyle kavranamaması tartışmalara ve uygulamada sorunlara neden olmaktadır. Vergi ve gümrük mevzuatı istisna düzenlemeleri, deniz ekonomimizin tüm unsurlarını içermediğinden denizciliğimizde beklenen gelişim ve sıçrama gerçekleşmemekte ve ithalat odaklı istisna ve muafiyet düzenlemeleri nedeniyle de kaynaklarımız israf edilmektedir. Özellikle liman işletmelerimize yönelik vergi istisna düzenlemelerinden kaynaklanan nedenlerle liman işletmelerimizin vermiş olduğu hizmetlere dönük sorunlar limanlarımızın gelişimini olumsuz etkilemekte ve verilen hizmet maliyetlerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Regulations granting exemptions and exceptions for the maritime sector are the most widely encountered ones within the tax and customs laws. As the concepts which need to be explained in terms of jurisprudence are not passed on to the fiscal legislation adequately and not forming the true notion of the elements of maritime economics in its entirety, lead to debates and problems in practice. Owing to the fact that the exceptions-related regulations of taxation and customs legislation do not include all components of our maritime economics, expected growth and leap are not realized in our maritime business. Besides, import-oriented exception and exemption regulations give rise to the waste of our resources. Above all, due to the regulations concerning the tax exemptions, problems arising from the port services adversely affects the progress of our port operations and increases the costs of the service provided.