Denizci bir ulus olabilme hedefine yönelik olarak Türkiye'nin uygulaması gereken denizcilik stratejileri
Maritime strategies to fulfill Turkey?s aim to become a maritime nation
  1. Tez No: 302998
  2. Yazar: OKTAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Denizci bir ulus olabilme hedefine yönelik olarak Türkiye'nin uygulaması gereken denizcilik stratejileri konulu tezim literatür taramasına dayalı bir araştırmadır.Kıyılarının toplam sınırlara oranı yaklaşık %75 olan ve toplam ithalat ve ihracatının % 88'ini deniz yoluyla yapan Türkiye, aslında bir deniz ülkesidir. Ancak, ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu önemli denizcilik potansiyeli ve olanaklardan yeteri kadar yararlanabildiğimizi söylemek mümkün değildir. Bu durum; denizlerdeki hak ve çıkarlarımızın devletimiz ve ulusumuz tarafından yeterince kavranamamış olmasının bir sonucudur.Türk Denizciliğinin Büyük Amirali Barbaros HAYRETTİN'in asırlar önce söylediği ?Denizlere hâkim olan Dünyaya hâkim olur.? özdeyişinin içerdiği anlamın askeri güçten daha çok ekonomik güç olduğunun bilincinde olan ve tarih boyunca refah içinde yaşayan neredeyse tüm ulusların ortak özelliği denizi ve denizciliği tam anlamıyla benimsemiş olmalarıdır.Büyük önderimiz Atatürk'ün ?Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız? ifadesinde yer alan milli ülküyü aradan 70 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen hala kavrayamamış olmak üzücü ve düşündürücüdür.Tarihi ve gelenekleri ağırlıklı olarak kara yaşamı ve savaşları ile dolu olan bir ulusu denize yönlendirmek kolay bir iş değildir. Alışkanlıklardan vazgeçmeyi sağlayarak denizci bir ulus oluşturabilmek ancak eğitim ve ekonomi ağırlıklı bilinçli denizcilik politikalarıyla sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
My thesis is a literature survey of the maritime strategies to fulfill Turkey?s aim to become a maritime nation.Having three-quarters of its borders in the seacoast and transporting its export and import goods via sea lines, Turkey is indeed a mariner country. However, it is not quite possible to assert that we can fully exploit the significant maritime potential and facilities of our country derived from its outstanding geographical position. This is the consequence of not comprehending our maritime rights and benefits by the government and the people.Many centuries ago, the great Turkish Admiral Barbaros Hayrettin (Barbarosso) put forward the following idea : ?The one who dominates the seas, dominates the world.? Throughout the history, the common characteristic of almost all prosperous nations is to adopt the idea of this saying as to be an economical power rather than a military power.It is very disappointing and worrying that even after 70 years we have yet achieved to perceive the national goal that our great leader Atatürk pointed out in his famous saying : ?We should consider maritime as our great national goal and we should achieve this goal very soon.?It is not very easy to render a nation whose history and traditions are full of land life and land wars into a mariner nation. Becoming a mariner nation via relinquishing these old habits can only be accomplished by emphasizing educational and economical maritime policies.