Küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de emek talebi üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the impacts of globalization on the labour demand in developing countries and Turkey
- Tez No: 257702
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yaşamın tüm alanlarını etkileyerek her şeyi tüketim nesnesi haline getirip tek tipleştiren küreselleşme olgusu, bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucu ortaya çıkarak finans, iletişim ve ulaşım gibi birçok alt sektörün yapısını değiştirmiştir. Finans sektörünün gelişmesine paralel olarak artan sermaye hareketleri dünya üzerinde üretim örgütlenmesini değiştirmiştir. Üretim sürecinde yer alan her organın yapısında değişim meydana getiren küreselleşme, emek piyasasına küresel hüviyet kazandırmıştır.Yıkıcı rekabet koşullarının hakim olduğu yeni ekonomik yapıda emek-yoğun üretim süreçleri, coğrafya değiştirerek ucuz emeğin bulunduğu gelişmekte olan ülkelere kaymaya başlamıştır. Emek talebini kökten uca değiştiren bu yenilikle gelişmiş ülkelerde emek-yoğun sektörde çalışan işgücüne duyulan talep azalmıştır. Buna karşın teknoloji yoğun üretim sistemlerin devreye girmesi mavi yakalı işçilerin talebini azaltırken, bilgi işçisinin talebini arttırmıştır. Üretim süreçlerinin gerektirdiği nitelikten yoksun olan vasıfsız işgücü talebinde meydana gelen azalma kayıt dışılığın artmasına neden olmuştur. Bir yandan artan bilgi işçisi talebi, diğer yandan iş bulma olanakları zaten sınırlı olan vasıfsız işgücü talebinde meydana gelen değişim; işgücü piyasasında bölünmeye neden olmuştur.Üretim sürçlerinde kullanılan teknoloji emek bağımlılığını azaltırken bilgiyi kullanarak üretimin yapıldığı hizmetler sektörünü ön plana çıkarmıştır. Üretim sistemlerindeki hareketlilik ile tek tipleşen emek piyasaları küresel düzeyde bilgi işçisi ihtiyacını artırmıştır. Gelişmiş ülkeler beşeri sermaye yolu ile vasıflı işgücü yetiştirmektedirler. Ayrıca bu ülkeler beyin göçü ile yetişmiş işgücünü transfer etmektedirler. Teknolojik yeterliliğe sahip olmayan gelişmekte olan ülkeler ise, kıt kaynakları ile beşeri sermaye yatırımı yapabildiği ölçüde bu ihtiyacı karşılayacaklardır.Gelişmekte olan ülkeler bu yeni süreçte, hem kronik sorunları ile mücadele edecekler hem de değişen üretim sisteminin gerektirdiği insan gücünü yetiştirmek için çaba sarf edeceklerdir. Gelişmekte olan ülkeler için kolay olmayan bu süreçte başarılı olmak kararlı, sürdürülebilir ve kapsamlı politikalar geliştirmek ve bunları uygulamakla mümkün olacaktır.Anahtar Sözcükler1.Küreselleşme2.Emek3.Talep4.İstihdam5.işgücü
Özet (Çeviri)
The concept of globalization as a consequence of developments in information technologies, by affecting all spheres of the life, turning everything into consumable items and making them uniform, has changed the structure of many sub-sectors such as finance, communication and transportation. In parallel with improvement of finance sector, increasing capital movements have altered the organization of production through the world. Globalization, causing a change in each organ which took part within the process of production, gained labor market a global identity.Labor-intensive production processes in new economic structure is dominated by destructive competition conditions, changing the geography, has begun to shift to developing countries where cheap labor exist. With this innovation which radically changed labor demand, the demand to the labor force which worked in labor-intensive sector has decreased in developed countries. In spite of this, engagement of technology intensive- production systems while reducing the demand for blue-collar workers increased the demand for knowledge workers. The decrease in the demand of unskilled labor that has lacked the qualifications entailed by production processes led to increase the informality. On the one hand the increasing demand for knowledge workers, on the other hand already limited job opportunities occurring in the unskilled labor demand change; has caused division in the labor market.The technology used in production processes while reducing dependence on labor by using information highlighted the service sector where made production. Becoming uniform labor markets by the mobility in production systems has increased the need for knowledge workers in the global level. Developed countries through human capital are to train skilled labor. In addition, these countries transfer workforce trained with brain drain. As for emerging countries that do not have technological competence will meet this need can do much human capital by scarce resources.Developing countries, this new process, will struggle with their chronic problems and make an effort to train manpower required by changing production system at the same time. For developing countries, in this arduous process, to be successful and to develop stable, sustainable and comprehensive policies and to apply them will be possible.Key Words1.Globalization2.Labour3.Deman4.Employment5.Labour Force