Girit'ten Anadolu'ya gelen göçmen bir topluluğun etnotarihsel analizi: Davutlar örneği
An ethnohistorical analysis of an immigrant community coming from Crete to Anatolia: The case of Davutlar
- Tez No: 303015
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TAYFUN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Anadolu, tarih boyunca eski Osmanlı topraklarından kendisine yönelik birçok göç olayına şahit olmuştur. Özellikle 19. yüzyılın sonlarından Cumhuriyet dönemine değin olanlar, günümüz Türkiye'sinin toplumsal yapısını şekillendirir mahiyettedir.Bu çalışmada, 1890'larda Girit'ten göç etmek zorunda kalan ve Anadolu'da -kendilerine göre- yabancı bir kültürel, dilsel, ekonomik ve politik ortama gelen Girit göçmenleri etnotarihsel bir bakış açısıyla araştırılmıştır. Çalışmanın alan araştırması, 1902 yılında muhacirler için inşa edilen evlere iskân edilen Giritli göçmenlerin yaşadığı Davutlar'a bağlı Osmaniye Mahallesidir. Bu Rumca konuşan ve çoğunlukla İslam'ın bir versiyonu olan Bektaşi mezhebine bağlı göçmenler, Anadolu'nun yerli yerleşimcilerinden yaşam tarzı, giyinme ve yemek gibi birçok kültürel farklılık içermekteydiler.Bu çalışma, bir göçmen topluluğun tarih, dil, inanç ve yemek kültürü vasıtasıyla edindiği hatırayı ve kültürel kimliği keşfetmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolia has witnessed lots of migrations from ex-Ottoman territories throughout history. Especially the ones happened from the end of the 19th Century to the Republican Period played an important role to shape the social structure in modern Turkey.It is aimed in this study to explore Cretan immigrants who had to migrate from the Island of Crete in 1890s and came to -relatively- a foreign cultural, linguistic, economic and political environment in Anatolia. Research area of the study is Osmaniye Neighborhood, Davutlar where Cretan immigrants were settled in special houses built in 1902 for the refugees. Those Greek-speaking immigrants mostly belonged to Bektashi sect that is one of the varied interpretations of Islam and had lots of cultural differences from local inhabitants of Anatolia like way of life, dressing and food.This study is an exploration of an immigrant community?s memories and the cultural identity they have experienced through history, language, beliefs and food culture.