Anonim şirketlerde özel denetçi
Private auditor in joint-stock corporations
- Tez No: 62446
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİH ARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
açıklandı. Bu eksiklerin giderilmesi için de kanun koyucunun özel düzenleme yapması gerektiği vurgulandı. Son olarak da kötü niyetli azınlığın sorumluğunu düzenleyen TTK. m.348'in üçüncü ve dördüncü fıkralarının birbirinin tekrarı olduğu, maddenin bu haliyle özel denetçi atanması isteminin kötüye kullanılmasının önlenebilmesi ihtimalinin çok zayıf olduğu belirtildi. Bu sorunun çözümü için de özel denetçi atanması davalarına bakan mahkemelere geniş ölçüde sorumluluk düştüğü vurgulandı. 90İkinci bölümde mahkeme tarafından özel denetçi atanması üçlü bir ayırım yapılarak incelendi. İlk olarak hangi şartların varlığı halinde mahkemeye özel denetçi atanması talebiyle başvurulabileceği tespit edildi. Daha sonra mahkemece yapılacak yargılama ve mahkemenin vereceği hüküm hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Özellikle mahkeme kararının niteliği üzerinde duruldu. Mahkeme kararının kesin hüküm olup olmadığı tartışıldı. Bölümün son kısmında ise kötü niyetli azınlığın sorumluluğu anlatıldı, hangi hallerde şirketin uğramış olduğu zararlardan kötü niyetli azınlığın sorumlu tutulabileceği açıklandı. Üçüncü bölümde, özel denetçi ve şirket arasındaki hukuki ilişki üzerinde duruldu. Sonuçta özel denetçi ile şirket arasındaki ilişkinin bir sözleşme ilişkisi ve sözleşmenin türünün vekalet olduğu kanısına varıldı. Bu sonuca bağlı olarak özel denetçinin hak, görev ve yükümlülükleri incelendi. Bu bağlamda özel denetçinin görevlerinden olan“Rapor Hazırlama”hususu etraflıca anlatıldı. Ayrıca özel denetçinin hukuki ve cezai sorumluluğu izah edildi. Sonuç kısmında ise, TTK. m.348'deki düzenlemenin eksiklikleri ve yanlışlıkları sıralandı. Öncelikle Kanun'un düzenleme tarzının yanlışlığı üzerinde duruldu. Bu çerçevede özel denetçi tayin talebinin bir azınlık hakkı olarak ^düzenlemesi gerekirken diğer pay sahiplerinin de özel denetçi tayini talebinde bulunabilmesi, üstelik başvuru şartlarının azınlığa göre daha kolay olmasının ortaksal demokrasinin sakıncalarını gidermek bir yana daha da artıracağı hususları incelendi ve çözüm olarak da TTK.m.348'in sadece azınlık hakkı olarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Bu konuda Alman Paylı Ortaklık Kanunu'un örnek alınabileceği hatırlatıldı. Daha sonra yönetim kurulu için Kanun' da belirtilen iki yıllık sorumluluk süresininin dar bir süre olduğu, bu sürenin TTK'daki diğer sorumluluk hükümlerine uygun olarak beş yıla çıkarılmasının faydalı olacağı belirtildi. Ayrıca, TTK. m.348'de özel denetçi seçilebilme, atanabilme ve özel denetçi olabilme şartları ve özel denetçinin çalışma koşullarının açıkça düzenlenmemiş olmasının önemli eksikliklerden biri olduğu 89açıklandı. Bu eksiklerin giderilmesi için de kanun koyucunun özel düzenleme yapması gerektiği vurgulandı. Son olarak da kötü niyetli azınlığın sorumluğunu düzenleyen TTK. m.348'in üçüncü ve dördüncü fıkralarının birbirinin tekrarı olduğu, maddenin bu haliyle özel denetçi atanması isteminin kötüye kullanılmasının önlenebilmesi ihtimalinin çok zayıf olduğu belirtildi. Bu sorunun çözümü için de özel denetçi atanması davalarına bakan mahkemelere geniş ölçüde sorumluluk düştüğü vurgulandı. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organizing effective auditing systems and operating these systems in the joint-stock corporations is really important for the benefits of the corporations and the share holders. So the private auditor is a very effectual institution in order to organize these systems. For this importance we chosed this subject -private auditor in joint-stock corporations- as a master thesis. Our study is consist or four parts with preface and conclusion. In the preface we gave informations about the private auditor concept and its place in the Turkish Commercial Code. In the first section, the assigning of the private auditor by the general board of the corporation was told. We made a double distinction in the section. Firstly the assigning of private auditor by the general board of the corporation without the request of the minority (of the share holders) was examined. Then the assigning of private auditor by the general board of the corporation when the minority (of the share holders) requested was examined. At this point the minority ( of the share holders) concept was explained in detail. Then in which situations and in which conditions the private auditor could be requested was explained. In the last part of the section the results of the general board's decision were explained. And knowledges about the qualifications of the private auditor were given. In the second section, the assigning of the private auditor by the court decision was examined by making a triple distinction. First in which conditions the assigning of the private auditor by the court could be requested was explained. Then detailed knowledges about the trial and the judgement of the court were given. Especially we explained how the court's judgement was. In the 91last part of the section the responsibility of the malicious minority ( of the share holders) was explained. And in which situations the malicious minority ( of the share holders) would be blamed for the malice was explained. In the third section the legal relationship between the private auditor and the corporation was examined. According to the skill of the relation, the rights, the duties and the obligations of the private auditor was examined. In this context“preparing reports”- as a duty of the private auditer- was examined. And the civil liability and the criminal liability of the private auditor was explained. In the conclusion part we examined the wrong parts of provisions of the 348 th article of the Turkish Commercial Code and we suggested our opinions about the problems. 92