Anonim şirketlerde özel denetim isteme hakkı
Special audit due to established companies
- Tez No: 687346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anonim ortaklılarda özel denetim isteme hakkı 6762 sayılı eTTK'dan farklı olarak 6102 sayılı TTK'da daha kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Kanun düzenlemesi doğrultusunda pay sahiplerinin bilgi alma ve inceleme hakkına bağlı olarak ikincil hak mahiyetinde düzenlenmiştir. Yatırımcıların sermaye katkıları ile oluşan ve doğrudan kendilerine ait olmayan bir malvarlığı için tasarrufta bulunabilen kurucular veya yönetim kurulu üyeleri, konumlarının kendilerine sağladığı yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle şirket, pay sahipleri ve alacaklıları zarara uğratabilme imkanına sahiptirler. Bu ihtimale bağlı olarak bilgi ve inceleme talebinde bulunup geri çevrilen yada edindiği bilgiyi yetersiz bulan pay sahibi ikincil hak olarak özel denetim isteyebilmektedir. Özel denetim talebini yönetim kuruluna yönelten pay sahibinin bu talebi yönetim kurulunca kabul veya reddedilebilecektir. Bunun akabinde, her iki durum için de mahkemeye başvurmak suretiyle özel denetçi atanmasını talep etmek suretiyle özel denetim isteme hakkını kullanabilecektir. Mahkemenin bu talebe ilişkin olarak davayı kabul etmesi için başvuruda bulan azınlığın belli şartların oluştuğu noktasında mahkemeyi ikna edecek delil niteliğindeki belge, izah ve her türlü delil sunması halinde mahkeme tarafından özel denetçi atanmasının önü açılmış olacaktır. Mahkemenin atadığı özel denetçi denetimin konusu ve kapsamı dairesinde uzman bir kişi olacaktır. Denetçinin yaptığı denetim neticesinde düzenlediği rapor ekinde görüş yazısıyla birlikte yönetim kuruluna sunulup görüş alınmalıdır. Sunulan bu raporun bağlayıcılığı olmadığı gibi bir bilgi alma kaynağı niteliğindedir. Rapordan hareketle gerekli durumda sorumluluk davası açılması da söz konusudur
Özet (Çeviri)
The right to request special supervision in joint stock companies has been handled more comprehensively in the TCC number 6102, as opposed to the ICC numbered 6762. It is regulated as a secondary right depending on the shareholders' right to obtain and review information in accordance with the law. Founders or members of the board of directors who are able to make savings for a property that is not directly owned by investors' capital contributions have the opportunity to damage the company, shareholders and creditors by abusing the authority granted to them by their positions. Due to this possibility, the shareholder, who requests information and examination and is rejected or finds the information he / she acquires inadequate, may request special control as a secondary right. This request of the shareholder, who requests the special audit request to the board of directors, can be accepted or rejected by the board of directors. Subsequently, he may exercise his right to request a special audit by requesting the appointment of a special auditor for both cases by applying to the court. In the event that the minority who applied for the court to accept further in relation to this request, presents evidence, explanation and all kinds of details that will convince the court at the point where certain conditions have occurred, the appointment of a special auditor will be opened by the court. The special auditor appointed by the court will be an expert in the subject and scope of the audit. In the annex of the report prepared as a result of the audit performed by the auditor, the opinion should be submitted to the board of directors along with the opinion letter and opinions should be obtained. This report is not binding and is a source of information. Based on the report, it is also possible to file a liability case when necessary.