Çağdaş siyasal teoride etik ve siyaset ilişkisi: Levinas, Schmitt, Badiou
Ethics and politics in contemporary political theory: Levinas, Schmitt, Badiou
  1. Tez No: 303023
  2. Yazar: DUYGU TÜRK KARAHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AĞAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu tez, etik ve siyaset ilişkisini, çağdaş siyasal teoriye yön veren üç önemli düşünürün, Emmanuel Levinas, Carl Schmitt ve Alain Badiou'nun kuramlarına odaklanarak incelemeyi amaçlıyor. Bu çerçevede, Levinas ve Schmitt, sırasıyla ?etiğin önceliği? ve ?siyasalın önceliği? tezlerinin radikal formülasyonlarını sunan isimler olarak değerlendiriliyor. Badiou ise, bu yaklaşımlara alternatif olarak, etiği ve siyaseti aralarında hiyerarşik bir ilişki veya rekabet varsaymaksızın birarada düşünme çabasının bir temsilcisi olarak ele alınıyor. Çalışma, bu kuramsal pozisyonların bir değerlendirmesini sunduğu gibi, aralarında net zıtlıklar kadar paradoksal benzeşmelerin de ortaya çıktığını öne sürüyor ve bu öncüllerden hareketle varılan sonuçlara işaret ederek sonlanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the relationship between ethics and politics through focusing on the works of Emmanuel Levinas, Carl Schmitt and Alain Badiou, three leading figures of contemporary political theory. In this sense, Levinas and Schmitt are considered as the radical thinkers of the ?primacy of ethics? and ?primacy of political?, respectively. Badiou, on the other hand, represents an alternative attempt in favour of thinking ethics and politics together, without assuming a hierarchical relationship or rivalry between them. This study gives an account of those theoretical positions, refers to paradoxical similarities as well as sharp contrasts among them and concludes with some general remarks.