Hasan Ali Yücel'in Türk eğitim ve kültür hayatına katkılarının incelenmesi
The investigation of Hasan Ali Yücel?s contributions to Turkish educational and cultural life
  1. Tez No: 303040
  2. Yazar: MÜNEVVER EKEN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hasan Ali Yücel'in eğitim ve kültür hayatımıza katkılarının incelenmesidir. Hasan Ali Yücel, Atatürk'ün ölümünden kısa bir süre sonra milli eğitimimizin ve kültürümüzün başına geçmiştir. Yücel, Atatürk'ün hedeflediği Türkiye'yi çağdaş ülkeler seviyesine ulaştırma ideallerini gerçekleştirmek için çaba harcamıştır. Hasan Ali Yücel, eğitim sisteminin her alanında reformlar yapmaya çalışmış, eğitim ve kültür hayatımızda bugüne kadar uzanan köklü kurum ve kuruluşların temelini atmıştır. Hasan Ali Yücel, maarif teşkilatının içinden gelen bir eğitimcidir. Ancak bunun yanında, felsefeci, sanatkar, edebiyat tarihçisi, devlet adamı, şair, gazeteci olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasan Ali Yücel'in eğitim ve kültür hayatına getirdiği yeniliklerde bu çok yönlü kişiliğinin etkisi büyüktür.Çalışmada yedi yıl, yedi ay, yedi gün Milli Eğitim Bakanlığı görevini sürdüren Hasan Ali Yücel'in eğitim ve kültür hayatımıza katkıları, onun çok yönlü kişiliği ihmal edilmeden ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma Hasan Ali Yücel'in hayatı, Türk eğitim sistemine hizmetleri, kültür hayatımıza katkıları, kişilik özellikleri, bakanlık sonrası çalışmaları ve Hasan Ali Yücel hakkında yazılanlar bölümlerinden oluşmaktadır. Araştırma ile Hasan Ali Yücel'in Türk milli eğitim ve kültürü alanında verdiği hizmetler üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulması ve kişiliğinin tüm yönleri ile ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. İzlediği eğitim ve kültür politikası ile Türk milli eğitim sistemine damgasını vuran Yücel'in Türkiye'ye kazandırdığı değerlerin tüm yönleri ile sunulması, bugüne kadar ayrı ayrı incelenmiş olan yönlerini bir bütün olarak görmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is investigating Hasan Ali Yücel?s contributions to Turkish Educational and cultural life. Hasan Ali Yücel became the head of our culture and the Minister of Education just after Atatürk?s death Yücel followed Atatürk?s way about verifying the ideals of improving Turkey, like other contemporary countries. He, not only tried to make reforms in each part of Education system, but also laid the foundation of rooted institutions and establishments that stil exist. Hasan Ali Yücel an educator who came from the old Education Organization. Further more, we can see him as a philosopher, an artist, a literature historian, a statesman, a poet and a journalist. That?s why he could renewed educational and cultural life; thanks to the variety of his personality.It?s tried to prove that Hasan Ali Yücel who had been the Minister of Education for 7 years, 7 months and 7 days, added many things to our educational and cultural life. This research consists of Hasan Ali Yücel?s life, the employment to Turkish educational system, his contributions to our cultural life, his personal characteristics, his studies after ministry and the parts of some writings about Hasan Ali Yücel. On this research it?s aimed to reveal Hasan Ali Yücel?s duties on Turkish national education and cultural life, and his personality, in details. Hasan Ali Yücel?s characteristics have been investigated one by one upto now. Presenting the values which Hasan Ali Yücel had stamped on Turkish educational system by his own educational and cultural policy will make us see these characteristics as a whole.