Medyanın Türk aile yapısına olan etkisinin ilköğretim öğretmenlerine göre algılanmasının incelenmesi
According to media perception of the Turkish family structure investigation of the effect of primary teachers
- Tez No: 303056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçlarının toplumlar üzerindeki etkisi eskiye nazaran daha fazla tartışılmaktadır. Bilinenin aksine medya diğer ismiyle kitle iletişim araçlarının kısa vadedeki etkisi pek fazla değildir. Özellikle medya denilince aklımıza gelen televizyonun etkisinin kısa vadede pek de fazla olmadığı, izleyenler üzerinde ?kolonya kokusu? etkisi kadar geçici etki bıraktığı anlaşılmıştır. Bilim adamları ve uzmanlar medyanın uzun vadede etki ettiğini savunmakta ve araştırmalarını da buna göre düzenlemektedirler. Elde edilen bulgular toplumun her katmanında medyanın uzun vadede bireylerin sosyalleşmesinde, dil gelişiminde, bakış açılarında, meslek seçimlerinde, giyim kuşam tercihlerinde,alışveriş tercihlerinde, eğlence kültürlerinde, eş seçiminde ve aile hayatlarında kalıcı etkiler yaptığı tespit edilmiştir.Bir ailede anne(kadın), baba(erkek) ve çocuklar bulunmaktadır. Bu üç farklı kategorideki insanlar ayrı ayrı etkilenmektedirler. Toplumun yapı taşını oluşturan aile bireylerinin medyanın bu etkisinden ayrı ayrı etkilenip davranışlarını etkilemesi karşımıza toplumsal bir metafor çıkarmaktadır.Medyanın olumlu ve olumsuz mesajları onu takip edenler tarafından hiçbir sorguya ve eleştirel bakışa maruz kalmadan insanlarca benimsenmektedir. Böylece binlerce yılda oluşmuş sosyolojik kodlar fark etmeden değişmekte ve farklı tanımlar kazanmaktadır. Bu değişimin farkına varıp değerlerinden ödün vermemek için direnen ve bu bozulmayı başkalarının da dikkatini çekmesine çalışan ?muhafazakar? bir kitle ister istemez oluşacaktır. Kendi değer ve moral yargılarını korumak, yeni nesle aktarmak ve böylece kültürün aktarımını sağlayacak bu kitle tarih boyunca hep öğretmenler olmuştur. Öğretmenlerin iyi bir medya okur yazarı olması birçok yabancı unsurdan gelen Türk kültür yapısına uymayan imajları fark etmesi, bu imajların okul ortamında tartışılarak yeni neslin uyanık hale getirilmesi Türk eğitim felsefesinin, eğitimin genel ilkelerini oluşturmaktadır. Özellikle ilköğretim öğretmenlerin medyanın bu olumsuz imajlarını ne kadar fark ettiği ne kadar etkisi altında kaldığını, aile kurumunu tanımlarken medyanın imajlarından ne kadar etkilendiğini araştırdığımız bu çalışmamızda medyanın ailenin tanımı üzerindeki etkisine, ailedeki rol paylaşımı üzerindeki etkisine, eşlere arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinde, ailenin dışındaki yakın akrabalarla olan ilişkilerin düzenlenmesinde etkisinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, more than before the mass media influence on society are discussed. Despite a widespread means of mass communication media, also known as short-term effect is not too much. Especially in the short term impact of the media hardly any mention of whether the television comes to mind, the audience on the“smell of cologne”effect left by the temporary effects understood. Long-term impact of the media that scientists and experts to defend and organize their research accordingly. The results obtained at all layers of society, the media socialization of individuals in the long term, language development, viewing angles, their career choices, clothing preferences, shopping preferences, entertainment culture, it was determined that any permanent effect to choice of spouse and family life.In one family the mother (female), father (male) and have children. These three different categories of persons are affected separately. Building block of society is affected by the behavior of individual family members to affect the influence of the media present it produces a social metaphor.Positive and negative messages of the media never questioned by those who followed him, and being adopted by people without being exposed to a critical gaze. So sociological codes formed over thousands of years without noticing the changing and becoming different definitions. Who resisted would be aware of this change and to compromise the values ??attract the attention of others working in this corruption,“conservative”will be inevitably a mass. Protect their own values ??and moral judgments, to transpose the new generation, transfer and thus the mass culture has been throughout history teachers. The author of good to be a media literacy teachers from many foreign elements do not comply with the structure of the Turkish culture to recognize images, these images make the school environment, discussing the new generations of Turkish educational philosophy is awake, is the general principles of education. How these negative images, especially elementary school teachers noticed how much of the media remained under the influence of the family institution defining images of the media on how the definition of affected families surveyed in this study the effect of the media, the impact sharing role in the family, the regulation of relations between spouses, close relatives of the family with outside understood that the effect of the regulation of relations.