İlköğretim okulu 6, 7, 8. sınıf öğrencilerinin okula bağlılığında yöneticinin sosyal sorumlulukla ilgili etkisi
The effect of the administrator?s social responsibility on the school attachment of the 6th, 7th and 8th graders
- Tez No: 303063
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Değişen ve gelişen dünyada okul, öğrencilere sadece bilgi kazandırılan bir kurum olmanın yanı sıra, öğrencilerini kendine bağlayan ve bu yolla onları daha başarılı kılan bir sistem haline gelmiştir. Özellikle eğitim yönetimi algısında ciddi değişiklikler olmuş ve okulu yönetmek, disipline etmekten çok, okulu tüm öğeleri ile bir bütün olarak ele almak olarak algılanmaya başlamıştır. Bu algı bağlamında, okul yöneticileri öğrencilerin okula bağlılığında artık daha fazla sosyal sorumluluk etkinlikleri yapmakta ve bunu bir görev olarak değerlendirmektedir.Bu çalışmada, ilköğretim okulu 6, 7, 8. sınıf öğrencilerinin okula bağlılığında yöneticinin sosyal sorumlulukla ilgili etkisini, araştırmaya dahil olan öğrencilerin çeşitli bağımsız değişkenlerine göre ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla, Şişli İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 2'si özel, 3'ü ise devlet okulu olmak üzere toplam 5 ilköğretim okulunda öğrenim gören ve araştırmaya tesadüfî olarak katılan toplam 342 öğrenciye ulaşılmıştır. Uygulamada araştırmacılar tarafından hazırlanan ve uzman görüşü dikkate alınarak son şekli verilen anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS-16 istatistik programında amaçlara uygun istatistiki teknikler kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, tüm bağımsız değişkenlerine göre (cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi) anlamlı farklılıklar olduğu elde edilmiştir. Yine bulgulara bakıldığında, öğrenciler genel olarak okul yönetiminden okula bağlılıklarında sosyal sorumluluk kapsamında, en fazla okullarının teknolojik imkânları onlara sunmalarını, kendilerini ifade edebilmelerini ve okullarının daha fazla sosyal etkinlikler gerçekleştirmelerini beklemektedir. Ayrıca araştırmada elde edilen sonuçlar tartışılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In developing and changing world, in addition to being an institution where only knowledge is given to students, schools has also become a system which attaches its students to itself and in this way renders them successful. The perception of educational administration, in particular, has changed substantially, and administering a school has started to be perceived as considering the school as a whole with all its components rather than disciplining. In this context of perception, school administrators perform more social responsibility activities regarding their students attachment to school, and they consider this to be a duty.In this study, it is intended to reveal the effect of the administrator?s social responsibility on students? attachment to school, considering various independent variables of the students participated in the research. To this end, a total of 342 students attending 5 different schools (2 private and 3 state) affiliated with Şişli District National Education Directorate are reached randomly for the research. In the study, a questionnaire which is prepared by researchers and finalized by considering expert advice is used. Data gathered are analyzed by using appropriate statistical techniques with SPSS-16 Statistics Software.When the results examined, it is seen that there are meaningful differences with regard to each independent variable (i.e. gender, type of school, grade level, mother?s educational status and father?s educational status). Again it is deduced from the results that students, with respect to their school attachment usually, expect three things most from their schools: provision of technological opportunities, possibility to express themselves and their opinions, and more social activities in the school environment. Besides, results of the study are discussed and various proposals are presented accordingly.